Туризмът в Турция се сблъсква със сериозни проблеми след терористичната атака в новогодишната нощ в клуб в Истанбул, пише CNN.
"Ислямска държава“ пое отговорност за нападението, което доведе до смъртта на 39 души. Убитите са от 14 държави, включително Канада, Русия и Индия. Това нанася тежък удар и по туристическия сектор в страната.
През 2014 г. Турция беше шестата най-популярна туристическа дестинация в света – точно след Италия, като посрещаше по 40 млн. посетители годишно.
Посещенията започнаха да спадат бързо след неуспешния опит за преврат, атаките от „Ислямска държава“ и тези на кюрдските бунтовници.
Според компанията за проучвания в сектора на туризма ForwardKeys броят на туристите, които влизат в Турция през летищата, е спаднал с 21% през 2016 г. Още преди последната атака в Истанбул броят на посетителите се очакваше да спадне с 22% през първите няколко месеца на 2017 г.
"За съжаление, новогодишната атака в нощен клуб в Турция вероятно ще продължи да подхранва опасенията за сигурността на тази дестинация“, коментира главният изпълнителен директор на ForwardKeys Оливър Джагър. Данните на компанията показват, че туристическите резервации в Истанбул са се свили с 69% в седмицата след атаката на летището в Истанбул през юни.
„Може да отнеме седмица и повече преди да усетим истинското влияние на атаката върху туризма в Турция“, допълва Джагър.
Туризмът представлява около 5% от турската икономика, а в тази индустрия работят над 2 млн. души, или 8% от работната ръка в страната, според Световния пътнически и туристически съвет. Повечето посетители идват от Германия, Русия и Великобритания, сочат данни на Euromonitor.
Броят на посетителите от Русия намаля значително, след като Москва забрани на своите граждани да посещават за осем месеца страната, след като турските военновъздушни сили свалиха руски военен самолет през декември 2015 г.
Турция не е единствената страна, която се сблъсква с негативните ефекти от терористичните атаки върху туризма. Франция, която е топ туристическата дестинация в света, също отчита по-слаби резервации и по-малко разходи от страна на туристите след серията нападения през 2015 и 2016 г.
Пътуващите в момента предпочитат да посещават по-спокойни дестинации като Испания, Португалия и Ирландия.


Вечерните спектакли на Кукления театър във Варна започват днес с гостуващо представление от Румъния
Демерджиев: Има много повече полети, които поразително съвпадат като дати между Пеевски и Атанасова
Тома Биков за Пеевски и Атанасова: Демерджиев допусна гаф
Във Варна актьорът Филип Буков показа колко лесно, безопасно и човешко е да дариш кръв
Найденов: Станахме свидетели на кадрови назначения и решения, които не се базират на закона
250 години по-късно американската мечта продължава да е жива
"Алтернатива за Германия" преизбра лидерите си в демонстрация на единство
Последният бюджет на Макрон вещае още политически хаос във Франция
Страховете от пренасищане на петролния пазар се възраждат
Вашингтонският монумент разказва 250г история
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Какво закусва Том Круз, че продължава да прави супер каскади на 64 години
Демерджиев за полетите на Пеевски и Атанасова: Има още много, които съвпадат по дати и участници
В кадър: МВР отбеляза 147 години от създаването си, политиците с честитки
Череши останаха по дърветата в Кюстендилско заради ниски изкупни цени
Родители и тийнейджъри: 5 начина да оцелеете през лятната ваканция
преди 9 години Атаките срещу туризма , като начин за вразумяване на своеволните ...ислямска държава ше поеме всякаква "отговорност"... отговор Сигнализирай за неуместен коментар