Шансът петролната вълна, причинена от експлозията на нефтената платформа на BP в Мексиканския залив, да залее плажовете на Маями и архипелагът Флорида Кийс - две от най-луксозните туристически дестинации в САЩ – е между 61% и 80%, пише Bloomberg, цитирайки официалните прогнози на федералните власти.
Бреговата ивица с най-голям шанс да бъде залята с петрол се простира от делтата на река Мисисипи до западната границата на Флорида, се казва в представеното днес изследване на Националната океанска администрация на САЩ, представящо прогнозата за движението на нефтеното петно през следващите четири месеца. Шансът от екологична катастрофа на това място е между 81% и 100%.
Вероятността нефтът да залее по-голямата част от западния бряг на Флорида все пак е ниска.
Не така стоят нещата с Флорида Кийс и Маями, където рискът е значително по-голям, тъй като петролът може да бъде завихрен от топлите течения, които се нахлуват в залива от запад на изток.
Според учените, течението може да носи петрола със скорост от 161 километра на ден (100 мили). Такава скорост, при неблагоприятно стечение на обстоятелствата, би позволила нефтът да залее Маями Бийч и Флорида Кийс в рамките на един ден.
Все пак петролът, достигнал южна Флорида ще бъде в напреднал стадий на разпад и ще бъде под формата на отделни нефтени топки, а не като мазно петно на повърхността, успокояват от администрацията.


Аматьорски турнир по плажен волейбол този уикенд на Южния плаж във Варна
287 свободни места остават за прием в първи клас в общинските училища във Варна
Повече от 400 чуждестранни студенти учат в ТУ-Варна
Кметът увери: Сметосъбирането във Варна ще продължи и след изтичането на договора в неделя
След дъжда: Отпадъчни води се изляха на плаж във Варна
Как Европа може да стане незаобиколим фактор в критичните звена, свързани с AI
Бернар Арно дарява 50 млн. евро за математически институт във Франция
Лескюр цели 5% дефицит тази година
Лескюр се надява Франция да приеме бюджета си през септември
Седмицата в развитие: Бюджет 2026, съкращения в Bosch и обрат за Anthropic
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
Деца превърнаха Ferrari за 530 000 долара в пързалка
10 много бързи SUV на цена до 15 000 евро
BMW потвърди дългото и сигурно бъдеще на V8
Renault 5 E-Tech стана полицейски автомобил
Пуснаха обвиняемият за инцидента с надуваемия атракцион под домашен арест
В Албания арестуваха французин, опитал да транспортира тайландка в куфар
SENSHI Grand Prix шампионът Жулиен Риков излиза срещу италианско острие на 11 юли
Иво Димчев ще представи България на WOMEX 2026