Основен критерий за оценка на работата на търговско-икономическите съветници към посолствата (консулствата) ни в чужбина ще бъде увеличението на износа на България към дадената страна. Това каза днес пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Друг основен критерии за оценка ще бъде притокът на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) към България.
Дали е оценена като успешна работата на даден външно-търговски представител ще зависи и от увеличението на броя на чуждите туристи у нас от дадената държава. Оказаната от търговските съветници помощ на български фирми за развитие на бизнеса им в чужбина също е между основните критерии за оценка на работата им.
Самата оценка ще се извършва през определен период от специална атестационна комисия към министерството. Зам.-министър Иво Маринов поясни, че посочените показатели няма да се съпоставят по абсолютна стойност за различните държави, защото търговският ни оборот с едни страни е много по-развит, отколкото с други.
В скоро време предстоят конкурси за избор на търговски съветници за Израел и Южна Корея. Тези конкурси по принцип вече ще се провеждат като „вътрешни“ за МИЕТ, т.е. първо ще се избира между кандидати от самото министерство, и само ако няма подходящ, ще могат да кандидатстват и други хора. Мотивът на министъра е, че въпросните търговски съветници след изтичане на мандата им в чужбина, отново ще се върнат на работата в министерството с увеличения си опит, както се процедура с кадрите на Министерството на външните работи.
Издръжката на един търговски съветник в чужбина, в т.ч. заплата, лека кола, консумативи и други е в рамките на 100-150 хил. лв. годишно и по думите на Трайков, приносът на служителя за увеличение на приходите на държавата трябва да е поне толкова.
Министър Трайков информира, че в момента имаме общо 58 търговско-икономически представители в 41 страни в света, като 28 от тях са в 20 европейски страни. В повечето държави на тази длъжност е назначен един човек, в няколко страни са двама, а в Русия, Германия и Китай – повече от двама.
Трайчо Трайков посочи в отговор на въпроси на Investor.bg, че вече търговско-икономическите представители ще се назначават за срок от три години, с възможност да бъдат преназначени. Досега този срок е бил една година, като в част от случаите съответният търговски съветник „до последно“ не е знаел дали ще бъде преназначен.
Зам.-министър Маринов допълни, че се запазва въведената от предишното ръководство на министерството практика да има възможност в част от случаите търговско-икономическите съветници в чужбина да се предлагат от бизнеса и разходите им да се поемат от наши бизнес организации. В момента такива са съветниците в Румъния и Йемен.
Търговският съветник в Индия, който заедно с около 30 други наши външно-търговски съветници в момента е в София по поръка на министъра, съобщи от своя страна, че благодарение и на неговата дейност, компанията Орбител в съдружие с индийска фирма има вероятност да пробие на индийския пазар за високоскоростен интернет, който има огромен потенциал, предвид сравнително слабото разпространение досега на интернет в страната. Търговският оборот между Индия и България за периода 2004-2008 г. е нараснал пет пъти, като през 2008 г. за пръв път сме имали положително търговско салдо с Индия, но сега то отново е отрицателно.


Откриха тялото на обявена за издирване възрастна жена
НАП с ударни проверки по борси, пазари и тържища в разгара на лятото
Загинал и над 10 ранени при срутване на мина в Турция
Директори искат учебната година да започне по-рано
Застреляха бивш световен шампион по бокс пред дома му
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
AI създава високодоходни професии, но жените остават встрани
САЩ си "играят с огъня", докато доларът рискува обезценяване в стила на йената
Тръмп рискува ответен удар от Китай с плана за задушаване на иранската икономика
Румъния предприема още мерки за защита на АЕЦ заради сушата по Дунав
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Трикове за отслабване след 30 и 40 години
Старозагорската митрополия: Молебенът за Украйна не е забраняван
ЕС праща 4 хеликоптера и два екипа в Сърбия заради пожарите
AI тревожи Америка: 52% се страхуват, 71% очакват по-малко работни места