През октомври стават 241 години, откакто капитан Джеймс Кук и екипажът на кораба му „Индевър“ виждат бреговете на Нова Зеландия през 1769 г. Европейските мореплаватели надали са си представяли, че два века по-късно в страната ще се притесняват, че голяма част от първокласната й земеделска земя се изкупува от инвеститори от Азия и най-вече от Китай, пише BBC.
Скорошен фалит на голяма новозеландска селскостопанска компания даде възможност на базиран в Хонконг производител на млечни продукти да планира покупката на няколко от нейните ферми и това предизвика обществено недоволство в страната.
След протестите на местни фермери, че земята става твърде скъпа за тях, но не и за китайските компании с дълбоки джобове, правителството в Уелингтън реши да въведе ограничения за чуждестранните инвеститори при покупката на земя. Сега чуждите компании трябва да доказват, че придобиването ще донесе ползи за икономиката.
Финансовият министър на Нова Зеландия Бил Инглиш коментира пред BBC, че обработваемата земя е национален икономически актив.
„В цялата страна виждаме истински апетит за земеделска земя и редица държави купуват доста агресивно“, посочва той.
„В Нова Зеландия винаги е имало опасения за трупането на земя, защото е толкова важна за продукцията.“
Несъмнено темата е гореща за фермерите в държава, която е най-големият износител на млечни продукти в света. Продажбите на продукти като масло или месо формират около една трета от износа на страната.
Новозеландската кооперация Fonterra, която формира около 40% от продажбите на масло в световен мащаб, е на мнение, че глобалните цени на млечните продукти ще нараснат с възстановяването на търсенето и икономиката.
Новозеландските фермери се притесняват, че глобалната тенденция различни държави да се опитват да си осигурят източници на хранителни продукти, като придобиват земя в други държави, е достигнала и техните брегове.
Мнозина се опасяват, че цените на земята ще нараснат извън финансовите им възможности заради възможността богати чужди компании да купуват десетки хиляди хектари обработваема земя.


Полицаи преследваха мъж без книжка край Варна
Хороскоп за 22 май 2026
Натириха шефа на БАБХ
Двама загинаха, а 17 пострадаха във "войната" по пътищата за ден в страната
Трябват справедливи цени за храните, но и справедливи глоби за нарушителите
Александър Каролев: Епохата на евтиния дълг приключи
Пазарите вече приемат петрол около $100 като новата норма и за 2027 г.
SpaceX разкри загуба от 4,3 млрд. долара за първото тримесечие
Великобритания говори за AI суверенитет, но купува американски технологии
Историята на Лада в Германия приключи след 50 години
Сблъсък унищожи две суперколи на Lamborghini
Повече от половината кабриолети на пазара са над 15 години
Когато офроуд инженерството срещне рап-културата
Неочакван брак между Stellantis и Jaguar Land Rover
И отговорите за матурата поскъпнаха: От 50 до 200 евро, може да се плати и с крипто
Европа изостава не заради “Зелената сделка”, а заради липсата на реформи
Защо цигарата бавно изчезва от ежедневието
Млякото се изкупува за 0,30 евро, животновъдите са на ръба на оцеляване