Щатските акции приключиха търговията във вторник с повишения, след колеблива реакция на обявеното от Федералния резерв решение за допълнително вливане на ликвидност в икономиката на стойност 600 млрд. долара, предава CNBC.
Индексът на 30-те водещи американски компании - Dow Jones Industrial Average (DJIA), прибави 0,2% до ниво от 11 215 пункта, S&P 500 нарасна с 0,4% до 1 198 пункта, а NASDAQ се повиши с 0,3% до 2 540 пункта.
Американската централна банка обяви, че ще купува по 75 млрд. долара дългосрочни държавни облигации на месец, и че ще преразглежда периодично стимулиращия пакет в зависимост от възстановяването на икономиката.
Предприетите мерки от страна на Фед бяха до голяма степен калкулирани в пазара, който очакваше пакет от около 500 млрд. долара.
Мнозина наблюдатели дори очакваха темпото на покупките да бъде към 100 млрд. долара на месец и това обяснява първоначалното понижение на акциите след новината.
Чрез покупката на дългосрочни ДЦК, което ще снижи дългосрочните лихви, Фед се надява да стимулира икономиката.
Според Дан Кук, главен изпълнителен директор на IG Markets, по-ниските лихви биха оказали стимулиращ ефект само ако вече е налице раздвижване. В настоящата икономическа среда на ниска заетост и слабо търсене обаче едва ли много ще се промени, смята той.
Преди новината от Фед, спечеленото от републиканците мнозинство в долната камара на конгреса, както и позитивните икономически данни не успяха да оживят пазара кой знае колко.
Работните места в частния сектор са се увеличили с 43 хил. през октомври на месечна база, докато намалението за септември бе ревизирано от 39 хил. на само 2 хил. работни места, показват данни на ADP.
Индексът на сектора на услугите се е повишил над очакваното до 54,3 пункта, според Institute for Supply Management.
Заводските поръчки в САЩ са се увеличили повече от очакваното с 2,1% през септември – най-големият ръст от 8 месеца насам, обяви Министерството на търговията. През август поръчките се понижиха с 0,5%.
Петролът се повишава с 1,4% до малко над 85 долара за барел, златото отстъпва с 0,7% до 1 348 долара за трой унция.
Еврото поскъпва с 0,7% до 1,413 долара, а доходността на базовите 10-годишни американски ДЦК се покачва с 0,05 процентни пункта до 2,64%.


Областният управител на Варна: Незаконните постройки в Баба Алино трябва да бъдат съборени
Нов ужас на пътя! Трима души загинаха в катастрофа
Доставките на самолетни горива у нас за лятото са гарантирани
Никола Цолов завърши трети в спринта в Барселона
Хороскоп за 14 юни 2026
Vanguard сложи край на 20-годишното царуване на BlackRock на ETF пазара в САЩ
Европа се готви за драстични съкращения на приносa на САЩ в НАТО по време на война
Най-горещият технологичен тренд сред поколението Z? Анти-AI
Турция заплаши с твърд отговор след отбранителния пакт Франция-Кипър
Anthropic блокира най-новите AI модели след забрана от САЩ
Шефът на НАТО изненада с избора на лична кола
Не всичко е електричество - Skoda готви нов Karoq с ДВГ
Новият регламент за накладките изправя Европа пред сериозен проблем
Льо Ман: Какво трябва да знаете за най-великото автомобилно състезание?
Lexus пусна дезодорант за крака в автомобила
Два телефона и приложение: Как руснаците заобикалят дигиталната желязна завеса на Путин
Въпросът не е дали ще стане катастрофа, а кога
Градинарски трик за повече домати
Русия търси обрат на бойното поле с нови пехотни тактики
Защо колекционерски часовници за хиляди долари отиват в топилната пещ