Дружествата, специализирани в кредитирането* отчитат ръст на необслужваните кредити с 5% през третото тримесечие на 2010 г., спрямо второто тримесечие, показват данни на БНБ. Общият им размер достига рекордните 278 млн. лв., или 15,96% от целия им портфейл към 30 септември 2010 г.
Три месеца по-рано делът на лошите кредити беше 15,08% към 30 юни 2010 г.
Редовно обслужваните кредити намаляват през третото тримесечие на 2010 г. с 1,56% спрямо второто и са 1,47 млрд. лв. Така тенденцията за ръст на тримесечна база от второто тримесечие, когато ръстът бе с 0,32%, се оказа нетрайна. На годишна база намалението е с 25%.
Забелязва се увеличение с 5,29% на тримесечна база на кредитите с матуритет до 1 година, като те са за едва 200 млн. лв., спрямо 362 млн. лв. на кредитите, отпуснати за между 1 и 5 години (спад с 2,02% за тримесечието) и 904 млн. лв. на тези над 5 години. При тях се наблюдава спад от 2,78% през тримесечието.
На годишна база кредитите със срок до 1 година се увеличават с 2%, тези със срок между 1 и 5 години намаляват с 31%, а тези за над 5 години се стопяват с 27%.
Данните показват, че кредитиращите дружества се насочват към краткосрочно финансиране или че активно кредитиращи са специализираните в краткосрочно финансиране, докато дългосрочно финансиращите са пасивни.
* Дружествата специализирани в кредитирането са 64, сред които БНП-Париба Лични финанси (старо име Джет Кредит), Изи Кредит, Ти Би Ай Кредит и други.


Бръшлянът масово убива дървета във варненските паркове
Мъск зове: Европейският съюз да бъде премахнат!
Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
Бъдещето на AI звучи като ехо от миналото на железниците в Дивия Запад
Три години и 1 млн. долара приходи по-късно българската Team-GPT вече е Juma
Джей Ло се завръща в бившия СССР, след като Путин прогони звездите от Москва
Не можем да очакваме автоматични позитивни ефекти от еврозоната без усилия
Настоящият модел на поддържане на дефицити и дългове е към своя край
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Знаци, че той не ви харесва
Според първите екзитполове Чиприан Чуку ще е кмет на Букурещ
4 типа мъже, на които не може да вярвате