Институтът за пазарна икономика е провел проучване с цел да бъде изчислено колко от точките от антикризисния план на правителството са били реализирани. Резултатът от проучването показва, че това се е случило с по-малко от половината от 60-те предвидени за противодействие на кризата мерки.
С най-добро изпълнение са мерките за социалното осигуряване. Например – първите 3 дни болнични да се плащат от работодателя, съобщава Dnes.bg.
Най-зле са осъществени идеите за нови приходи в бюджета. Провал в плана са неосъществените планове държавата да продаде квоти емисии за парникови газове и да спечели от приватизация. Според икономистите неизпълнените мерки за приватизацията и продажба на газови емисии са доказателство, че планът е бил хаотичен и със спорен резултат.
Синдикатите и работодателите дават противоречива оценка. От една страна, бизнесът отчита, че не е въведено плащане на такса смет според изхвърления отпадък и има нула напредък към електронно правителство. От друга страна, са изплатени част от дълговете към бизнеса и наистина средствата по европроекти се плащат по-бързо.
Синдикатите се радват, че отпадна таванът на обезщетението за безработица, събран е допълнителен дивидент от предприятията и са икономисани 20 на сто от бюджетните разходи. От друга страна обаче, очакванията за увеличение на доходите не се случиха.
Сега синдикатите смятат, че е време да се напишат нови мерки – за растеж и възстановяване на загубените при кризата 250 000 работни места.
Икономистите и синдикатите спорят най-много за това дали започналата пенсионна реформа е плюс или минус. Според синдикатите мерките са най-добрите възможни, докато анализаторите казват, че правителството само е отбило номера.


Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
ГЕРБ внесе предложението за закриване на комисията "Сорос" в парламента
След Пеевски и Коцев: Максим Генчев проси пари за "Карадажата" и от Мирчев
Два месеца преди игрите: Олимпийският огън беше запален в Рим
Издигнаха къщички и палатки за протестиращите фермери край Промахон-Кулата
преди 14 години "Синдикатите се радват, че отпадна таванът на обезщетението за безработица"С една дума най-доброто постижение от т.нар. "антикризисна програма" на правителството е, че бе създадена професия "безработен" и на *** *** ще им се плаща без ограничение във времето, за да НЕ работят. Благодарение на тази "антикризисна мярка" за 2010 правителството пропиля рекордна сума (над милиард), за да могат индивиди, в огромната си част напълно годни да работят, да лежат на кълка на гърбът на работещите данъкоплатци. В добавка към това не видяхме реални съкращения в държавната администрация, а разходите за издръжка на полицията дори бяха завишени.В същото време Германия, явно доста по-бедна от нас, спести 60 000 000 000 именно от съкращения в администрацията и орязани социални плащания - тоест врътвайки кранчето на всевъзможните ***.Коментарът е излишен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар