Не мога да задължа държавата с 3 милиарда евро, ако приема инфлационния индекс, който искат руснаците. Това каза премиерът Бойко Борисов в отговор на въпрос за цената на АЕЦ Белене, съобщава БТА.
Премиерът говори за някакви безумни цифри за АЕЦ Белене - и аз не бих платил 8, 9, 10 милиарда евро за централата. Това пък каза лидерът на БСП Сергей Станишев малко по-късно, помолен да отговори на призива на министър-председателя Бойко Борисов да каже колко е реалната цена на АЕЦ Белене.
Станишев отново посочи, че в споразумението за АЕЦ Белене е записано, че цената е 4 млрд. евро, предвиден е и инфлационен индекс, за който се водят преговори. Във всички случаи оскъпяването на централата варираше от 600 млн. евро до 1,8 млрд. евро, отбеляза Станишев. Сумата, заявена от това правителство от 6,3 млрд. евро, не влиза в никакъв най-лош сценарий, коментира бившият премиер. „Откъде взимат такъв индекс“, попита той.
Да му подскажа (на премиера) - в преговорите с руската страна България има много сериозен аргумент по отношение на инфлационните индекси и това са проблемите с техническия проект, каза още Станишев. Той добави - „какви инфлационни индекси, какви размери, след като техническия проект на руската страна още не е одобрен от регулиращия орган в България“.
Станишев коментира и писмото до "Росатом" от "Атомстройекспорт" с искания за предявяване на претенции към България. Той открои, че в писмото се посочва, че АЕЦ Белене е най-конкурентоспособният проект, сертифициран по всички европейски искания. „Става ясно абсолютното нежелание и неумение на това правителство да води разговори как проектът да бъде реализиран, има протакане и пренебрегване на инвеститорите“, добави Станишев.
Лидерът на БСП коментира още, че очевидно правителството ще влезе в историята като "правителство на стискането". Той отбеляза, че първо хората е трябвало "да стискат зъби" до края на 2009 г., после - до края на 2010 г.,- а сега - до края на 2011 година. По думите му, министър-председателят се „изживява като Ханс Кристиан Андерсен, а хората живеят като в приказката "Малката кибритопродавачка".


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
преди 14 години Сега пък 3млрд ли ви се иска да откраднете..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар