Европейските банки ще бъдат принудени да наберат около 106 млрд. евро допълнителен капитал до края на идния юни, предвижда схемата, договорена от лидерите на Европейския съюз (ЕС), съобщава Financial Times.
Планът за рекапитализация, който ще бъде проведен под надзора на Европейския банков регулатор (EBA), изисква от около 70 банки да повишат капиталовата си адекватност до 9%, след като извършат пазарна преоценка на облигациите си.
Лидерите на ЕС, които подписаха предложението на среща късно вечерта в сряда смятат, че мерките ще успеят да успокоят пазарите за състоянието на европейската финансова система. Ключов тест в това отношение е как детайлите около плана, включително дефиницията за основен капитал и методът на преоценяване на облигациите ще бъдат приети от анализаторите.
От необходимите 106 млрд. евро, 79 млрд. евро се пада на банки от така наречените страни от периферията на еврозоната - на Гърция 30 млрд. евро, на Испания 26,2 млрд. евро, на Италия 14,7 млрд. евро и на Португалия 7,8 млрд. евро. Повечето от допълнителните средства необходими за Гърция и Португалия вече са осигурени от съществуващите спасителни програми.
Недостигът във Франция възлиза на 8,8 млрд. евро и е разпределен между 4 банки в сравнение с 5,2 млрд. евро, необходими на 13 финансови институции в Германия – сума, която е чувствително по-ниска от прогнозираната от някои анализатори.
Около 7 млрд. евро са необходими за Volksbank в Австрия и Dexia в Белгия, които са в процес на дълбоко преструктуриране.


300 бойци от 21 държави се включиха във финалния SENSHI лагер за годината
Костадинов зове за бойкот на Евровизия
Турнир по акробатичен рокендрол се провежда днес във Варна
Проливните дъждове предизвикаха нови наводнения край Царево
Благотворителен кулинарен фестивал за Никулден се провежда във Варна
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Как чуждестранните автомобилни гиганти могат да се закрепят на китайския пазар
Империята на китайските пристанища, част 4
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
В кадър: Никулден във Варна с военен ритуал, молебен и курбан
Здравко от "Ритон" е в болница, дуетът отлага участия и концерт
Любен Дилов-син: Готови сме за избори, но държавата има нужда от бюджет
ЦСКА се огледа в норвежец, оценен на 5 млн. евро
Опра Уинфри демонстрира талия на оса, след като отслабна драстично
преди 14 години Банките търсят риби? отговор Сигнализирай за неуместен коментар