Германската икономика може да нарасне по-бързо тази година, отколкото се очакваше по-рано заради изключително силните индустриално производство, износ и потребление, прогнозира германската централна банка Бундесбанк (Bundesbank) в месечния си доклад, цитиран от Ройтрес.
Солидните продажби повишават използвания капацитет в промишлеността, което от своя страна насърчава ръста на бизнес инвестициите в най-голямата европейска икономика.
През второто тримесечие ръстът на БВП в Германия се ускори до най-бързото си темпо от над две години – 2,1%.
Експанзията в еврозоната продължава вече 17-о поредно тримесечие, а Германия е двигателят на ръста. Това позволява на Европейската централна банка (ЕЦБ) най-малкото да обсъжда свиването на безпрецедентната си програма за стимули.
„Изключително позитивните корпоративни и потребителски индикатори, както и солидните индустриални поръчки предполагат, че германската икономика ще продължи да набира инерция и в текущото тримесечие“, пише в доклада на Бундесбанк. „Германската икономика може да нарасне дори още по-бързо тази година от прогнозите от юни“, се казва още в текста.
Тогава банката прогнозира, че през 2017 г. БВП на федералната република ще се повиши с 1,9%.
Изборите са след месец и германската икономика се наслаждава на най-добрия си период от кризата насам. Това може увеличи подкрепата за канцлера Ангела Меркел, която и без това се радва на стабилна преднина в социологическите проучвания и по всяка вероятност ще управлява четвърти мандат.
В страната, обсебена от идеята за балансиран бюджет и понижаване на дълга, Бундесбанк прогнозира бюджетен излишък и тази година, както и допълнителни излишъци през идните години без промяна в политиката.
Според централната банка дори и т.нар. Дизелгейт и предложенията за забрана на старите дизелови автомобили засега нямат голямо влияние върху перспективите пред промишлеността. Според финансовото министерство проблемът представлява риск в средносрочен план.


Оптимизмът може да удължи живота, показват изследвания
Идват бури и градушки: Къде ще бъде най-опасно?
Три станаха жертвите на катастрофата край Шумен
Осем пъти по-малко жители на воден режим в България спрямо същия период на миналата година
Емил Дечев с коментар за полетите на Пеевски и Атанасова
Пазарът на труда в САЩ губи инерция, но остава стабилен
Великолепната седморка стана жертва на AI пазарна ротация
Мощни бури в Китай взеха жертви и нанесоха щети на земеделието
Надценените имоти вече трудно се продават на охладения пазар у нас
Съдът разреши на Льо Пен да участва на изборите за президент на Франция
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Урея при напукани пети и мазоли
Рецептата Dnes: Особуко по милански
Исторически ден: Две държавни медии, близки до Орбан, замлъкнаха
Украйна е готова на безусловно прекратяване на огъня с Русия