Централната банка на Исландия неочаквано понижи основния си лихвен процент. Това се случва за пръв път от началото на 2011 г., след като валутните интервенции оскъпиха кроната и свалиха инфлацията, пише Bloomberg.
Sedlabanki оряза основната лихва с 25 процентни пункта до 5,75% от 6 на сто. За последно банката измени ставката през ноември 2012 г., когато сложи край на цикъла от шест поредни повишения.
„Номиналните лихвени проценти не бяха променяни от две години, но реалните лихвени проценти нараснаха с повече от очакваното, което се дължи на по-резкия спад на инфлацията и на инфлационните очаквания“, гласи становището на финансовата институция.
Централните банкери обосновават решението си и с текущия бизнес цикъл и перспективите пред икономиката в краткосрочен план. С този ход се следва и ръста на реалните лихви.
Централната банка на Исландия се присъединява към Централната банка на Швеция и Европейската централна банка, които понижиха лихвите, за да стимулират инфлацията. Властите в Рейкявик пък миналата година започнаха да интервенират на валутния пазар, за да осигурят подкрепа на кроната, и да намалят разходите по вноса.
От Централната банка на Исландия съобщават, че операциите, насочени към валутния курс, ще продължат, колкото е нужно, за да се удържи волатилността на местната валута.
Островната страна се опитва да премахне и капиталовия контрол, който е в сила от началото на финансовата криза през 2008 г.
Финансовата институция оряза оценката си за икономическия растеж на страната до 2,9% през 2014 г. от първоначалните 3,4% и до 3,5% от 3,9% за 2015 г. Прогнозите са, че през тази година инфлацията ще бъде 2,2%, а през следващата – 2,6%.
През октомври инфлацията е 1,9%, което е спад от отчетените през януари 2012 г. 6,5 на сто. Целта на банката е годишна инфлация от 2,5 на сто.
От началото на годината исландската крона поскъпва с 3% спрямо долара и еврото, след като поевтиня с 6,3% през 2013 г.


Голям пожар край Черноморец, горят бунгала и каравани
Наградиха зрелостници отличници на церемония във Варна
Общо €4 560 000 са похарчили партиите в предизборната кампания
Жена спаси малки щъркели, паднали от гнездото си заради силна буря
За първи път у нас отгледаха пъстърва в Черно море, рибата съжителства с миди край Каварна
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
AI фабриките създават нови печеливши и губещи в енергийното оборудване
Великобритания настоява за участие в заседания на ЕС, Брюксел се противопоставя
Иран започна поклонението за Али Хаменей, очакват се до 20 милиона присъстващи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Медицинският Mercedes C 32 AMG отбелязва юбилей
Д-р Бойко Пенков: Представях си НЗОК по-съвършена и по-организирана
ПБ събра депутати, министри и активисти на среща в Сандански
Делегация от "Възраждане" отишла на поклонението на Али Хаменей в Иран
В "Административна кома" изпадна сграда в центъра на Стара Загора
Предимно слънчево, със слаб вятър и температури до 30° ще е утре