Международната агенция за кредитен рейтинг Standard & Poor's ревизира оценката на Исландия. Компанията промени перспективата пред страната от негативна на стабилна и потвърди рейтинга на пострадалата от икономическата и финансова криза държава на ниво от BBB-.
От S&P посочват отслабващия финансов риск като причина за решението си, предава Ройтерс.
„Ревизията на оценката се базира на мнението ни, че предложената програма за облекчаване на ипотечните дългове няма да се отрази съществено в посока увеличение на държавния дълг. Това би се случило при условие, че програмата се финансира чрез увеличаване на бюджетните приходи“, се казва в становището на рейтиногвата агенция.
Припомняме, че Исландия планира да отпише ипотеки за 150 млрд. исландски крони (1,25 млрд. долара), за да ускори възстановяването на страната след икономическия срив през 2008 г.
Правителството има намерение да предостави на собствениците на жилища до 70 млрд. крони под формата на директни отписвания на задължения по жилищни заеми и над 80 млрд. крони под формата на данъчни облекчения в рамките на следващите три години. Сумата се равнява на 9% от икономиката на Исландия.
Също така Исландия иска да се превърне в притегателен бизнес център на Северния полюс и да създаде колкото се може повече търговски споразумения, след като страната се отказа да продължава преговорите за присъединяването си към ЕС.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Лойд Остин: Би било доста скъпо флотът на САЩ да отвори Ормуз и да го задържи отворен
Лойд Остин: Ще бъде важно Европа да създаде капацитет за отбрана
Лойд Остин: Едва ли Китай иска да превземе Тайван със сила
Кафри от JPMorgan: Цените на петрола са сбъркани
САЩ нанесоха удари по Иран след свалянето на американски хеликоптер
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Мъж уби жена си и се самоуби в присъствието на трите им деца
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
преди 12 години Страната е отказала да продължи преговорите за присъединяване към ЕС? Да не би това да е причината за вдигане на рейтинга?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар