Японският технологичен гигант Toshiba обяви, че ще съкрати около 6800 работни места в своите звена за потребителска електроника. Това се случва след избухването на счетоводния скандал за около 1,3 млрд. долара, предава Ройтерс.
Ходът ще превърне конгломерата в компания, фокусирана в бизнеса с чипове и ядрена енергия.
Toshiba обяви, че освен това ще продаде своя завод за производство на телевизори в Индонезия и очаква нетна загуба от около 550 млрд. йени (4,53 млрд. долара) за настоящата фискална година, която приключва през март 2016 г.
Същевременно цената на акциите на компанията спадна до тригодишно дъно в понеделник, след като стана ясно, че счетоводният скандал може да доведе до най-голямата загуба в историята ѝ заради огромните разходи за преструктуриране на бизнеса, допълва Financial Times.
Пред изданието анализаторите твърдят, че новите мерки за преструктуриране ще бъдат важен фактор за връщане доверието на инвеститорите в компанията.
Най-големият въпрос, който стои пред Toshiba, е дали 140-годишният японски конгломерат ще успее да се върне към растежа, след като скандалът доведе до значително влошаване на резултатите на по-голямата част от бизнеса ѝ.
„Преструктурирането е само първата фаза. Както при всяка друга компания фаза две включва увеличение на приходите и печалбата и възстановяване на счетоводния баланс“, коментира Хисаши Морияма, анализатор на JP Morgan.


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Времето днес: Пазете се, жега до 39 градуса
Скъпи наеми, вече не е секси... Германците разлюбват Берлин
КЗП не видя необосновано високи цени по родните плажове
Митничари откриха 646 вейпа и близо 13 литра течност за пушене