Пазарът на имоти в Хонконг постига нови рекорди въпреки опитите на местните власти да обуздаят ръста на цените, пише Bloomberg.
Цените на съществуващите жилища в мегаполиса са достигнали най-високото си ниво в историята през седмицата, която приключи на 19 февруари, според данни на консултантската компания Centaline.
Предишният рекорд беше отчетен през септември 2015 г. Оттогава започна спад на цените заради въведените ограничителни мерки на пазара, като дъното беше достигнато през март 2016 г. Оттогава цените на жилищата в Хонконг нараснаха с 16%, показват данните на консултантската компания.
Друг знак за засиленото търсене е, че две китайски строителни компании наскоро придобиха земя в близост до брега, предназначена за жилищно строителство, на стойност почти 17 млрд. хонконгски долара (2,2 млрд. щатски долара). Това означава, че строителите не очакват скорошен спад на цените.
“Пазарът е доста напрегнат в момента. Правителството призовава да не се купува, защото се очаква ръст на лихвите и на предлагането, но никой не вярва на тези предупреждения“, коментира Уон Люн-Син, директор проучвания в Centaline.
Наскоро местната администрация в Хонконг отново повиши данъците върху имотите, за да ограничи силното търсене. Това съвпадна с доста чувствителен политически момент за мегаполиса – приближаващите избори през следващия месец.
От началото на годината индексът Hang Seng Property, който проследява динамиката на 10 публични компании от сектора на имотите, се увеличава с 15% в сравнение с малко под 9% ръст на по-широкия борсов бенчмарк Hang Seng.


Мъж подкара лодка по улиците на Севлиево (ВИДЕО)
Проверяват качеството на питейната вода в бедстващите райони след наводнението
Полицията арестува шестима заради наркотици
Два района във Варна са без вода
Учени разработват нова ваксина срещу ебола
Как AI бумът превърна президентът на Реал Мадрид в един от най-богатите хора
Стартъп извлича вода от въздуха с технология за борба с водната криза
Ами ако Ормузкият проток не отвори отново?
Човешката урина се превръща в алтернатива в условията на недостиг на торове
Ключовото руско петролно пристанище в Черно море горя след атака с дрон
Култово тунинг-ателие преобрази VW Transporter и Caravelle
Цветът на свещите подсказва за скрит проблем с двигателя
Детайл от Ferrari Purosangue излиза колкото ново BMW
Еднодневните електрички са проблем за Китай, който ще удари и Европа
Mazda на съд заради дефектни подгряващи седалки
МВР: Обстановката след наводненията постепенно се нормализира
Русия атакува нефтени и газови съоръжения на "Нафтогаз"
Водната стихия засегна моста на Колю Фичето в Дряново
Джартов: Нивата на реките спадат, язовир "Александър Стамболийски" е под наблюдение
Какво се случва с Джейсън Луис - актьорът от "Сексът и градът“, който напусна доброволно Холивуд