Американските акции постигнаха нови рекорди в последната за седмицата сесия, въпреки по-слабия от очакваното доклад за новоразкритите работни места в САЩ.
В края на търговията Dow Jones се повиши с 0,29% до 21 204 пункта. Най-голям принос за ръста на индекса на сините чипове имат акциите на Microsoft, Boeing и Apple, които поскъпнаха със съответно 2,37%, 1,55% и 1,48%.
Същевременно акциите на Exxon Mobil и Chevron се оказаха най-губещи – със съответно 1,5% и 1,11%, заради спада на цените на петрола.
По-широкият индекс S&P 500 отбеляза ръст от 0,37% до 2 439 пункта. От секторите най-силен ръст отбелязаха технологичният и имотният, докато енергийните и финансовите акции, както и телекомуникационният сектор отбелязаха спадове.
Nasdaq нарасна с 0,94% до 6 305 пункта.
„Това е най-близката ситуация до липса на отговор на пазарите, която изобщо можем да видим“, коментира пред CNBC Майкъл Шоул, председател на борда и главен изпълнителен директор на Marketfield Asset Management, по повод публикувания доклад за новоразкритите работни места в САЩ.
През май американската икономика е добавила 138 хил. нови работни места, докато анализатори очакваха 185 хил. Безработицата обаче се е понижила леко до 4,3% от 4,4%.
Акциите забавиха темповете на ръст малко след публикуването на правителствения доклад за пазара на труда, но тенденцията не продължи дълго. Според анализаторите това е временна тенденция и пазарът на труда се очаква да продължи да се засилва.
Цената на петрола се понижи до най-ниско ниво от повече от три седмици. Черното злато претърпя най-голямата седмична загуба от месец насам заради засилващите се добиви в САЩ, съобщава MarketWatch.
На стоковата борса в Ню Йорк фючърсите на лекия американски суров петрол със срок на доставка през юли поевтиняха със 70 цента (1,5%) до 47,66 долара за барел. Това е най-ниската цена на затваряне от 10 май, според данни на FactSet.
За седмицата загубата възлиза на 4,3%, което е най-силният седмичен спад от седмицата, приключила на 5 май, насам.
В Лондон фючърсите на сорта брент поевтиняха с 68 цента (1,3%) до 49,95 долара за барел. Седмичната загуба за контрактите възлиза на почти 5 на сто.
Спадовете се задълбочиха, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи, че ще оттегли страната си от споразумението за климатичните промени от Париж. Това засили опасенията за глобалните добиви и доставки на суровината, както и предположенията, че ОПЕК ще се принуди да удължи още споразумението за ограничаване на добивите.
Същевременно цената на златото достигна най-високото ниво на затваряне от април насам. Благородният метал отчете ръст на цената за четвърта поредна седмица.
Фючърсите на жълтия метал със срок на доставка през август поскъпнаха с 10,10 долара (0,8%) до 1 280,2 долара за тройунция – най-високо ниво от 21 април насам. Цената отбелязва приблизително 1% седмичен ръст.
Доларът поевтиня срещу основните си конкуренти на валутния пазар, като доларовият индекс се понижи с 0,43% до 96,71 пункта. Еврото поскъпна с 0,53% до 1,127 спрямо зелените пари.


9-годиeш от Аксаково e 6-и на Световното първенство по кордова акробатика
Кое е по-опасно: Прегряването на спирачките или това на двигателя?
Спипаха десетки преписвачи с "бръмбар" на матурата по БЕЛ само в едно училище
Сблъсък за милиони: Две суперколи на Lamborghini са унищожени след катастрофа (СНИМКИ)
Утре: В 1434 училища ще се проведе матура по профилиращ предмет
Иновациите в медицината вече лекуват доскоро нелечими метаболитни заболявания
Имотът в Airbnb носи доход, но и куп законови задължения
Тъмната страна на селфи туризма
IPO-то на SpaceX разчита на Мъск, AI и визията за Марс
СЗО поиска финансиране на кризата с ебола и хантавирус, САЩ реагираха
Най-странното Audi се върна на пътя
Прогноза: 23 милиона продажби на EV до края на 2026
Ferrari разработва виртуален съединител
Прегряването на спирачките е по-опасно от това на двигателя
Дилърите притискат Mercedes за бейби G-Class с ДВГ
Изгорихме ги като барбекю: Кадри показват как "Касапина на века" убива хиляди в Судан ВИДЕО 16+
5 грешки, които допускате в отношението си към партньора
Спорният правилник е приет в комисия, как ще работят депутатите?
Почина известен привърженик на Ботев Пловдив
Кайли Миноуг тайно се борила с рак за втори път
преди 8 години Какви инвеститори?тези дето правят вълната преди евентуалното пропадане са решили да закарат котировките там...лоши даннии борсови рекорди?тва е като да идеш да купиш кола и да видиш че е горяла и да кажеш ще дам още повече пари за нея отговор Сигнализирай за неуместен коментар