Акциите на американските борси приключиха на червено във вторник, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди Северна Корея, че заплахите от нейна страна ще бъдат „посрещнати с огън и ярост“, съобщава CNBC.
Тръмп отправи предупреждението си само часове след разкритията, че Пхенян успешно е създал малко ядрено оръжие, което да се помества в ракети.
„Геополитическите напрежения могат да бъдат катализаторът за посоката на пазара през следващите няколко седмици в зависимост от това как се развият“, коментира Робърт Павлик, главен инвестиционен стратег в Boston Private. “Ако тези приказки продължат да ескалират, пазарът ще се изнерви“.
„Мисля, че умерената реакция на пазара е свързана с това, че Тръмп невинаги следва собствените си твърди коментари“, допълва той.
Индексът на сините чипове Dow Jones industrial average за кратко спадна с над 60 пункта, преди да затвори с около 35 пункта надолу, като М3 повлия най-положително. Индексът сложи край на 10-дневна серия на ръстове и 9-дневна серия на рекордни нива на затваряне.
Основният индекс S&P 500 приключи с понижение от 0,24%, като секторът на суровините поведе губещите. Бенчмаркът, подобно на Dow, достигна нови рекордни нива по време на сесията. S&P премина предишния си рекорд от 2484,04 пункта, подкрепен от финансовия и технологичния сектор.
Технологичният Nasdaq Composite завърши със спад от 0,21%.
По-рано в сесията финансовите компании отчетоха увеличения, което според Джереми Клайн, главен пазарен стратег във FBN Securities, се дължи на ръста в доходността по облигациите.
Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа достигна 2,28%, след като нов доклад показа рекорден брой новооткрити работни позиции през юни. По-късно доходността спадна до 2,273%, а върху двегодишните държавни облигации достигна 1,359%.
Michael Kors и Ralph Lauren отбелязаха по-добри от очакванията печалби преди старта на борсата, което изстреля цените на акциите им съответно с 21,5% и 13,3% нагоре. Акциите на компаниите от сектора за търговия на дребно понасят удари тази година, като индексът SPDR S&P Retail ETF спадна с 6,2% през периода.
„Това определено е добър старт за търговците на дребно“ през този сезон на отчетите, коментира Ник Райх, главен изпълнителен директор на The Earnings Scoit. “Очакванията бяха много ниски към търговците на дребно, навлизайки в сезона“.
На валутните пазари доларът се отърси от по-ранната си слабост, повишавайки се до най-високите си нива от повече от седмица. Индексът на долара, който следи стойността му спрямо кошница от валути, се вдигна с 0,24% до 93,65 пункта, оставайки почти без промяна след изказването на Тръмп.
Еврото се понижи с 0,41% до 1,1745 долара, което е близо до нивата от миналата седмица – най-високите от 2 години и половина.
На пазара на суровини цените на петрола се понижиха след насечена търговия, след като нарастващото производство и износ от големите производители засенчиха новините за по-слаби доставки на суров петрол от Саудитска Арабия.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI се понижиха с 22 цента до 49,17 долара за барел, а върху петрола сорт Брент – с 27 цента до 52,10 долара за барел.
Златото обаче поевтиня след положителното представяне на долара. Фючърсите върху ценния метал приключиха на ниво от 1284,20 долара за тройунция.


Без ток във Варна на 18 май 2026
Времето във Варна на 18 май 2026
Честваме паметта на светите девици от Анкира
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
AI ще наклони везните на пазара на труда към по-възрастните работници
Руската военновременна икономика се свива за първи път от 2023 г.
Цената на петрола се покачва след подновените заплахи на Тръмп
Търговците на облигации очакват промяна към нова ера на по-висока доходност
Китайската икономика се забавя рязко, инвестициите възобновяват спада
Индустрията се готви за това криза: маслата за суперколи свършват до месец
Нова технология на Porsche се справя без проблем с Евро 7
Как Tiptronic промени представата за управление на автоматика
Америка иска забрана на китайските коли, докато нейните се движат с китайски части
Четири коли, които изпревариха времето си
Круизният кораб със заразени от хантавирус ще акостира в Ротердам
Десет убити при стрелба в дом в Мексико
Куба готова за война със САЩ
Радев тръгва на първо задгранично посещение като премиер
Нова трамвайна линия в София от днес