Петролът се търгува с понижения в сряда, като разширява спадовете, записани предния ден, съобщава WBPonline. Цената остана под натиск след поредните коментари от страна на представители на Саудитска Арабия и след доклада за ръст в резервите в САЩ.
Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се понижават с 1,66% до 31,34 долара за барел, тези върху европейския бенчмарк Брент спадат с 0,87% до 32,98 долара за барел към 9:10 часа българско време.
Загубите в цената на суровината се задълбочиха, след като министърът на петрола на Саудитска Арабия Али Ал-Наими изключи понижения в добива и заяви, че глобалното търсене може да се подобри в краткосрочен план.
„Това няма да се случи, защото не много страни ще спазят обещанието си, дори и да кажат, че ще свият продукцията. Просто няма да го направят. Затова няма смисъл да си губим времето да искаме понижения в добива“, каза Ал-Наими.
Миналата седмица Саудитска Арабия и Русия предложиха замразяване на добива на януарските нива, което подхрани надеждите, че може да се стигне до намаления в продукцията.
„Замразяването е началото на процеса и това означава, че ако всички големи производители се съгласят да не разширяват баланса си, вероятно запасите ще започнат да се понижават в бъдеще. Ще отнеме време“, каза той.
Междувременно във вторник Американският петролен институт обяви, че резервите в САЩ нарастват със 7,1 милиона барела през седмицата до 19 февруари и така достигат нов рекорд от 506,2 милиона барела.
Официалните правителствени данни на Администрацията за енергийна информация излизат по-късно в сряда.
Повече по темата вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Още новини и анализи за петролния пазар четете тук.


Един район във Варна остана без вода днес
Цените на горивата у нас започнаха да падат
ГЕРБ: Интересно защо замразяването на "Боташ" съвпада с провеждането на местните избори
Бронз, мрамор и въглен: Неджми Мурат открива изложба във Варна
Нова вълна от бобмбени заплахи във Варна
Моди и Прабово засилват връзките Индия-Индонезия, част 1
Моди и Прабово засилват връзките Индия-Индонезия, част 2
Ново изследване оспорва мита, че по-ниската раждаемост забавя икономиката
Китайските компании заменят Nvidia с местни доставчици на AI чипове
$2 трлн в надпреварата за преднина на бойното поле
McLaren сбъдна мечтата на своя създател
Какво се поврежда най-често в колата при летните пътувания
Парадокс - ЕС унищожи евтините коли, а сега иска да ги върне
Камион почиства пътища в Китай с 80 км/ч
Следващото Bentley ще бъде само на ток и ще се казва Torcal
Втори ден вълна от атаки за бомби в съдебните палати и институции
Тежка катастрофа на "Хемус", има загинал и ранени
Зърнопроизводителите у нас очакват една от най-скъпите реколти от десетилетия
Петър Витанов: Замразяването на "Боташ" е сериозен икономически пробив за България
Костадинов: Разменил ли е Радев АМ "Черно море" за "Боташ"?