Китайската компания за онлайн търговия Alibaba Group инвестира още 1 млрд. долара в онлайн търговеца на дребно в Югоизточна Азия Lazada Group. Така онлайн гигантът повиши дела си с почти една трета до 83% и засилва фокуса си върху региона, съобщава Ройтерс.
Съобщението за инвестицията на Alibaba излезе в момент, в който конкуренти като китайската компания за онлайн търговия JD.com разширява дейността си в Югоизточна Азия. В същото време медиите твърдят, че Amazon планира навлизане в региона с население от 600 млн. души, където само част от общите продажби на дребно в момента се извършват онлайн.
Ходът удвоява инвестицията на Alibaba в Lazada след миналогодишната сделка за закупуването на контролен дял за около 1 млрд. долара и е част от усилията на компанията да увеличи глобалните си продажби.
Alibaba имаше опцията да купи останалата част от дяловете от инвеститорите в Lazada 12-18 месеца след приключване на сделката.
„Пазарите за електронна търговия в региона все още са сравнително неразработени и виждаме много положителна възходяща посока пред нас“, казва Даниел Джан, главен изпълнителен директор на Alibaba. “Ще продължим да влагаме наши ресурси, за да работим в Югоизточна Азия чрез Lazada и да уловим тези възможности за растеж“, допълва той.
В сряда Alibaba съобщи още, че ще закупи дялове от определени акционери в Lazada, което оценява компанията на 3,15 млрд. долара. Компанията не обяви имената на акционерите, но в отделни изявления германската Rocket Internet и шведската Kinnevik потвърждават, че се разделят с останалите си дялове в Lazada.
Миналогодишната сделка включваше частични продажби на дялове от инвеститорите, включително британския оператор Tesco, Rocket и Kinnevik.
Lazada, основана през 2012 г., е базирана в Сингапур и оперира и в Малайзия, Индонезия, Филипините, Тайланд и Виетнам. През 12-те месеца до 31 март 2017 г. тя е имала 23 млн. активни купувачи годишно, сочи годишният доклад на Alibaba.
Акциите на Alibaba поевтиняха с 0,4% в търговията преди отварянето на пазара, а на Rocket – с 2,3%.


За втори път: Апелативният съд отмени прекратяването на разследването за замърсяването на Варненското езеро
Театър и опера във Варна със специални цени за 24 май
Стартира нов директен маршрут от Летище Варна до Варшава
Извадиха тялото на българин от руините на рухнала сграда в Германия
Радев приема DARA в Министерския съвет
Shell влиза във финален съдебен сблъсък за климатичните си емисии
Б. Георгиев: Само 9% от бизнеса в България използва AI
Д. Георгиев: Войната в Иран натисна БФБ, но изстреля „Неохим“ в небесата
Рико Верхувен с рекорден хонорар за мегабитката срещу Усик
Тагарев: Европа засилва интеграцията в отбраната, България - въобще не
Представителят на Toyota за България взе и Mercedes
Alfa Romeo заменя Stelvio и Giulia с нов SUV
Audi залага всичко на Q9 – новият SUV получава важна технология
Скритите щети по колите втора ръка се увеличават
Таен бутон спасява от кучешки студ на паркинга, без да хаби гориво
Мъж е намерен мъртъв в дома си след пожар в Кюстендил
Алфа Рисърч: 57% от българите смятат, че ще се справим с организацията на “Евровизия”
Радев: Да се разплетат случаите с Пепи Еврото и Нотариуса
От април: Над 440 фиша за нарушение с е-тротинетки в София