Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отмени решение на здравното министерство да възложи обществена поръчка за Спешната помощ. Поръчката е с предмет осигуряване на комуникационна свързаност и поддръжка на системата за проследяване на реанимобилите, съобщават от комисията.
Припомняме, че през февруари около този търг възникна конфликт между депутати от ГЕРБ и управляващите. Бившият здравен министър Десислава Атанасов съобщи, че министър Таня Андреева е обявила "скандална обществена поръчка" за изграждане на интегрирана информационна система в центровете за спешна помощ за 6,5 млн. лв. Според Атанасова в приетата от кабинета "Орешарски" здравна стратегия изрично пише, че такава система има и работи и в момента.
Министърът на здравеопазването от своя страна отговори, че ще съди за клевета предшественичката си. Таня Андреева коментира тогава, че обществената поръчка е само за поддръжка, а не за изграждане на системата.
КЗК счита, че в предмета на обжалваната поръчка са включени различни по вид дейности, които могат да бъдат предмет на самостоятелни процедури за възлагане на обществени поръчки. Обединяването на необвързани функционално и несъвместими стопански дейности в рамките на един търг създава необосновани ограничения пред потенциалните участници, тъй като на практика възложителят ограничава участието само до такива, които представляват обединения, но не и самостоятелни дружества, твърди комисията.
За несъобразено с правилата на Закона за обществените поръчки КЗК приема условието участниците да имат най-високо ниво на партньорство с производителя на комуникационното оборудване. Това изискване според Комисията спира необосновано участието в търга, тъй като потенциални изпълнители с опит и с квалифициран персонал няма да имат възможност да участват в процедурата само поради факта, че не разполагат с документ, удостоверяващ най-високо ниво на партньорство с производителя.
Освен това КЗК констатира, че методиката за определяне на техническата оценка е прекалено обща, неясна и дава възможност за субективна оценка. В методиката възложителят не е дал ясни и точни указания за определяне на оценката по всеки показател, уточняват от Комисията.


Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Черен ден! Катастрофа взе три жертви край Търговище
Съдът на ЕС опровергава информация за допусната жалба срещу влизането ни в Еврозоната
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Сарвагя Сингх Кушваха - тригодишното дете чудо в шаха
Травис Келси и Тейлър Суифт никога не са се карали
Най-хитовите маникюри за декември
Дългата история на Русия в нарушаването на споразумения
Провериха критични участъци при водосбора на река Струма и река Конска
преди 11 години Радвам се, че Десислава Атанасова се намеси и предотврати поредната далавера, която можеше да се случи, дори да има дело срещу нея от Андреева бившата здравна министърка ще го спечели, защото тезата и е вярна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Спомням си скандала между Андреева и Атанасова и бившата здравна министърка, според мен, беше права в изказването си, Атанасова е най-добрия здравен министър в историята на България, вършеше си качествено задълженията, надали отново някога ще попаднем отново на такъв министър. отговор Сигнализирай за неуместен коментар