IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Залитането на Германия към дълга засилва натиска върху вялите имотни компании

Стремежът на Берлин към по-високи разходи повишава лихвите по заемите

16:05 | 23.03.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Вземането на заеми от Берлин с цел увеличаване на разходите тласка нагоре лихвите по кредитите, като задушава още повече изпитващите затруднения имотни компании, които търсят нови заеми. Това може да се прибави към проблемите в по-широката икономика на страната, пише Ройтерс.

Заради имотната криза в Германия, промишления двигател на Европа, притеснените инвеститори изтеглиха милиарди евро от ключовия сектор, а много компании фалираха.

След като отбелязаха силен ръст през последното десетилетие, цените на имотите сега се понижават, като експерти прогнозират, че положението в бъдеще ще се влоши.

Намаляващото търсене на офиси, много от които още са празни след пандемията, и продължаващият спад на цените на жилищата се прибавят към проблемите на Германия, която се бори с един от най-тежките спадове на икономиката си след войната.

По-рано тази седмица депутатите одобриха разходите за 500 млрд. евро, финансирани със заеми, като се отказаха от самоналожено ограничение на дълга, за да обновят западащата инфраструктура на страната.

Парадоксално за германските компании, които би трябвало да се възползват от тази подкрепа, това означава по-високи лихви по заемите.

Доходността по бенчмарковите 10-годишни държавни облигации, която определя цената на кредита, нарасна с над четвърт процентен пункт след обявяването на плановете за разходите.

„Облаците се сгъстиха“, казва Свен Карстенсен, ръководител н консултантската компания Bulwiengesa в Берлин, като предупреждава, че ръстът на лихвите по заемите поставя под въпрос вярването, че цените на жилищата са оставили най-лошото зад гърба си.

Той отбелязва, че сделките за бизнес имоти като офиси вече са „много слаби, тъй като цените са твърде високи“ и вероятно това положение ще се запази тази година.

В сряда главният изпълнителен директор на най-големия собственик на имоти в Германия, Vonovia, също звучеше предпазливо. След като обяви, че компанията е на загуба за трета поредна година, като тя достига над 8 млрд. евро, Ролф Бух предупреди, че плановете му за връщане към растеж може да бъдат осуетени от разходите на Берлин, което означава, че може да се наложи компанията да отложи някои строителни проекти.

„По-високите лихвени проценти не са добри за цените на имотите, тъй като оскъпяват рефинансирането“, коментира той пред журналисти.

Освен това не е ясно дали част от средствата ще стигнат до имотния сектор предвид по-неотложните искания като ремонт на остарялата железопътна мрежа. Фрагментираната система на управление в Германия, разкъсвана от вражди и където местните политици имат голямо влияние, също може да забави достигането на средствата до имотните компании.

Флориан Швалм, управляващ партньор в EY за недвижимите имоти, отбелязва, че макар плановете за разходите да се анализират внимателно, влиянието върху съживяването на имотния сектор ще бъде слабо.

На този фон лошите новини не секват и хвърлят сянка върху Германия.

През януари инвеститорите изтеглиха 500 млн. евро от германски имотни фондове, продължавайки най-тежкото изтегляне на средства от световната финансова криза и след бурни месеци, когато около 7 млрд. евро бяха изтеглени от инвеститори според анализ на Barkow Consulting.

„Притокът на лоши новини миналата година означава, че краят не се вижда. Ще наблюдаваме още едно бързане за изтегляне на средства от подобни фондове в средата на тази година“, казва Петер Барков.

Междувременно германската икономика изпитва затруднения. Една пета от 202-те големи германски компании, които са изпаднали в несъстоятелност миналата година, са били имотни фирми, сочи анализ на консултантската компания Falkensteg.

Имотният сектор на Германия, оценяван на 730 млрд. евро, е ключов стълб на икономиката ѝ, като съставлява близо една пета от брутния вътрешен продукт и засенчва известния автомобилен сектор на страната, отбелязва имотната асоциация ZIA.

След години на бум имотният пазар замръзна през 2022 г., когато Европейската централна банка (ЕЦБ) побърза да повиши лихвените проценти, за да спре най-тежката инфлация от десетилетия.

Секторът, който по това време процъфтяваше, не беше подготвен. Строителни проекти бяха спрени, работници загубиха работата си, продажбите на сгради се сринаха, а строителни компании изпаднаха в несъстоятелност.

Най-забележителният срив настъпи при гиганта в имотите и търговията на дребно Signa, който имаше голямо присъствие в Германия. Той доведе до продажбата на най-известния универсален магазин в Германия, KaDeWe в Берлин, и до спирането на строителството на небостъргач в Хамбург.

„По-високите лихви по заемите ще се задържат дълго. Докато големите компании може да се справят, по-малките ще изпитат затруднения“, счита Андреас Науйокс, адвокат, специализиран в недвижимите имоти, в компанията Noerr.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:05 | 23.03.25 г.
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

Финанси виж още