Към края на миналата година в Испания е имало близо 700 хил. непродадени нови жилища, като над половината от тях са струпани по свръхзастроеното крайбрежие, обявиха от правителството, цитирани от AFP.
Заради лесното кредитиране и ниските лихви, които захранваха търсенето, Испания строеше по близо 700 хил. нови жилища на година през по-голямата част от миналото десетилетие – колкото Великобритания, Франция и Германия, взети заедно.
Глобалната кредитна криза и свръхпредлагането доведоха до срив в имотния сектор през 2008 г., изпращайки испанската икономика в най-тежката й рецесия от десетилетия.
Към края на 2010 г. в Испания е имало 687 523 непродадени жилища, което е спад от 0,08% спрямо предходната година и първо понижение от 2005 г. насам, сочат данните на испанското министерство на благоустройството, жилищната политика и транспорта.
Намалението е резултат от нарастване с 5,9% на продажбите на нови жилища в страната миналата година след три поредни години на спад на сделките.
Покупките на имоти, реализирани от чужденци в Испания, са нараснали с 20,8% спрямо 2009 г.
Над половината от непродадените нови жилища, 61%, са концентрирани в крайбрежните провинции и Балеарските и Канарските острови.
Броят на непродадените жилища в Испания растеше стабилно през последните години. В края на 2005 г. той беше 195 хил. – близо два пъти повече от предходната година. През 2006 г. достигна 273 хил., през 2007 г. - близо 414 хил. и през 2008 г. - над 613 хил.
От правителството изчисляват, че запасите от непродадени жилища ще бъдат изчистени до 2014 г.


Радев урежда мач на националите с Барселона
Варна отпадна от надпреварата за град домакин на „Евровизия 2027“
Последно сбогом! България изпрати Александър Александров с военни почести (ВИДЕО)
Връщат ни Стоян Мавродиев утре
8% ръст на пътниците през юни отчитат летищата във Варна и Бургас
Над половината от купувачите на жилища у нас искат имот с отстъпка до 10%
М. Донев: Скритият модел на Марков отчита над 90% риск от волатилност при Nasdaq
Биткойн отслабва, заради скокът в цената на петрола и очакванията за инфлация
Европа ще стане по-добра, когато обедини своя дълг
А. Шарков: Бюджетът за здраве е недостатъчен спрямо нуждите на гражданите
Пълна лудост: Количка Hot Wheels навъртя 49 000 км
"Убиецът на Tesla" започна да се разпада
Скъпите ремонти в електромобилите не се дължат на батерията
Нужен ли е заден спойлер на обикновен седан?
Задължителният бензин Е20 предизвика бунт сред шофьори
Путин: Бойците напредват, без съмнение Русия ще постигне победа
Малък апартамент, големи възможности: идеи за практично обзавеждане
Над 33 000 души разтърсиха Долината на виното с Midalidare Rock
Безумие: Кола "лети" по "Тракия", а от прозореца висят... крака на дете