Британската икономика е забавила ръста си до 0,5% през четвъртото тримесечие от 0,7% в предходните три месеца, потвърди втората оценка на данните. Окончателните данни на Службата за национална статистика (ONS) се очакват към края на март, пише WBP Online.
Най-големият тласък за брутния вътрешен продукт (БВП) е дошъл, както обикновено, от сектора на услугите, който е нараснал с 0,8% между третото и четвъртото тримесечие. Най-голямо негативно въздействие върху растежа пък е имал строителният сектор, който е спаднал с 2,1% между двете тримесечия.
По отношение на разходите най-големият тласък отново е дошъл от потреблението на домакинствата, което е нараснало за четиринадесето поредно тримесечие с 0,5% през последните три месеца на 2014 г.
Значителен натиск за намаляване на общия растеж е имал резкият спад на брутното капиталообразуване и бизнес инвестициите. Данните на ONS показаха, че бизнес инвестициите са отстъпили под натиска на добивната, петролната и газовата промишленост поради по-ниските цени на енергийните стоки на международните пазари.
Други данни показаха, че търговският баланс се е подобрил в края на 2014 г. Търговският дефицит се сви значително от 2,7 млрд. паунда през четвъртото тримесечие, като износът се увеличи с 3,5% в сравнение с ръста от 0,8% в предходното тримесечие.
Във февруарската си прогноза Английската централна банка обяви, че очаква растежът през четвъртото тримесечие да бъде ревизиран леко нагоре до 0,6%. Междувременно очакванията за покачването през 2015 г. бяха запазени при 2,9%. Институцията също така заяви, че евтиният петрол трябва да помогне за увеличаване на реалните доходи и потребителските разходи.
Националният институт за икономически и социални изследвания пък очаква растежът през последното тримесечие на миналата година да се забави до 0,5%. Прогнозите за покачването за цялата 2015 г. бяха ревизирани до 2,9% от 2,5%, каквато бе оценката през ноември миналата година.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро