Еврото пое рязко надолу спрямо водещите световни валути по време на азиатската сесия в понеделник, след като преговорите за дълговия проблем на Гърция удариха на камък през уикенда и правителството в Атина обяви едноседмична банкова ваканция.
Валутната двойка EUR/USD се търгува при 1,10, спадайки с 1,42 на сто по време на късната азиатска търговия. Единната валута отстъпва и спрямо японската йена и британския паунд, като пониженията са със съответно 2,57 на сто и 1,3 на сто.
Банките в Гърция ще останат затворени през цялата седмица по препоръка на Съвета за финансовата стабилност на страната. Решението бе взето само часове, след като Европейската централна банка остави без изменение размера на спешната ликвидност помощ (ELA) за гръцките кредитори, сумата по която е приблизително 90 млрд. евро.
"Изпълнителният съвет (ИС) следи отблизо ситуацията на финансовите пазари и възможните последствия за състоянието на паричната политика и за баланса на рисковете за ценовата стабилност в еврозоната", заяви ИС на ЕЦБ в комюнике. "ИС е решен да използва всички налични инструменти в рамките на мандата си".
Късно през нощта на събота срещу неделя парламентът в Атина одобри изненадващия ход на премиера Алексис Ципрас да свика национален референдум, който ще реши съдбата на преговори за спасяване на страната на 5 юли. Допитването гарантира, че Гърция няма да може да изплати във вторник дълга си към Международния валутен фонд на стойност 1,6 млрд. евро. В същия ден изтича и текущата разширена спасителна програма за страната.
В емоционална реч в неделя Алексис Ципрас обвини европейските партньори за решението за банкова ваканция. Той говори за "пресиране и "грубо нарушение на европейските принципи.
"Отхвърлянето на молбата на гръцкото правителство за кратко продължаване на програмата беше безпрецедентен акт по европейските стандарти, поставящ под въпрос правото на суверенен народ да взема решения", каза Ципрас.
"Решението накара ЕЦБ днес да ограничи ликвидността на разположение на гръцките банки и принуди гръцката централна банка да предложи банкова ваканция и ограничения на тегленията от банки", каза той.
Новините за Гърция може да следите тук!


Добра реколта на ечемик и пшеница в Добружда
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Варна бе домакин на Държавното първенство по стрелба с лък за незрящи
Обменът на левове в евро от 1 юли: Ако банките и пощите въведат такси, трябва да ги обявят предварително
Златото може да загуби само при трайна стагфлация, но тя е малко вероятна
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 4
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Грозните исторически корени на напрежението между Полша и Украйна
Как Русия печели от своя стратегически завой към Азия
Заради обиди за теглото: Любимата на Деклан Райс едва не пропуснала Световното
Месечна нумерологична прогноза за юли 2026
преди 10 години Надолу, надолу, колко да е надолу.Колкото беше в края на май. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ниското евро е добра новина и за нас. Повече работа за германското производство -> повече поръчки към наши фирми доставчици>:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ами ще видим как ще завърши историята с печалбата от капиталовложенията в гръцки ДЦК. Само да не се наложи да се избива още 120 години че... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ниско евро е супер за Германия, тия немци така са си наредили нещата че каквото и да става винаги са на печалба. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години The best is yet to come... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години The best is yet to come... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Митко никога не пропуска да ми "плесне" един минус! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Лисабонският договор лиши европейските страни от самостоятелно вземане на решения! ФЕД е новият бос на Европа! Европа трябва да бъде унищожена, защото при едни нормални отношения Русия и Европа, САЩ губят позицията си на световна сила! Чрез ЕЦБ под диктовката на ФЕД и МВФ, Европа ще загине!Затова пък ще оставят шоуто на Слави и парада на гейовете!Честито на всички американски ***, трябва да черпят! отговор Сигнализирай за неуместен коментар