Аржентина публикува ревизирани данни за икономическия растеж през последното десетилетие, след като правителството на президента Маурисио Макри се опитва да възстанови инвеститорското доверие, подкопано от предходната администрация. Данните потвърждават, че новият президент наследи икономика в рецесия, предава Bloomberg.
През първото тримесечие на 2016 г. брутният вътрешен продукт (БВП) се свива с 0,7% спрямо последните три месеца на 2015 г., което е третото поредно тримесечие със спад, сочат данните на статистическата агенция на страната. БВП се повишава с 0,5% на годишна база. Медианната оценка на запитаните от агенцията шестима икономисти бе за контракция от 1% на годишна база.
Президентът Макри, който дойде на власт през декември, разпореди незабавни промени в статистическата агенция на страната, като част от опитите да отвори икономиката и привлече чужди инвестиции.
Аржентина, която отново се готви да позволи на Международния валутен фонд да прегледа икономиката й и се надява да стане член на Организацията за икономическото сътрудничество и развитие, през 2013 г. стана първата държава, която бе цензурирана от МВФ за това, че публикува неточни данни.
Indec, както е наименованието на статистическата служба, изнесе ревизирани данни за БВП между 2004 г. и 2015 г., след като изчисленията се различаваха значително от частните изчисления. Новите изчисления показват, че предишните данни са надценявали растежа с 18%.
Неточностите бяха най-сериозни по време на годините, за които новите данни са открили, че икономиката всъщност се е свила. Например за 2009 г. ревизираните данни сочат, че икономиката е спаднала с 6% спрямо оценката на предишното правителство за ръст от 0,1%. Икономиката се сви с 2,6% през 2014 г., въпреки че предишното управление видя растеж от 0,5%.
Икономиката на Аржентина се колебае, откакто Макри девалвира песото, премахна сметките за електричество и субсидиите за транспорта. Това предизвика срив в курса на песото и накара централната банка да повиши лихвените проценти. Годишната инфлация се покачи до повече от 40%, докато инвестициите намаляха. Макри смята, че икономиката ще се върне към растеж през втората половина на годината.


Заведенията с две и повече звезди са длъжни да поддържат ПОС терминали
Морската градина във Варна ще има Алея на туризма
Част от кв. "Левски" осъмна без вода
Няма директна заплаха за България от Иран
Волейболни таланти събраха над 1000 евро за Детската онкология и хематология в „Св. Марина“ във Варна
Китай значително разширява морското си присъствие източно от Тайван
Петролът поскъпва за пети пореден ден след икономическите заплахи на Тръмп
За Иран разривът с ОАЕ може да е по-тежък от всякакви санкции
Южна Корея търси помощ от Китай, докато Тръмп настоява за среща с Ким
Много служители на Фед смятат, че ще има нужда от по-високи лихви
Genesis предизвиква премиум сегмента с най-големия електромобил в Европа
Toyota решава основен проблем на автоматичните скорости
Най-скъпият регистрационен номер украси брутален Tesla Cybertruck
Връщате се от ваканция - проверете тези неща в колата си
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Решават за мярката на 18-годишен след нападението над непалци
На пияно толкова, чистете! Терзиев се ядоса на вандализма, сметката е за софиянци
Атанасов разкри: Ще обявят кандидатурата на Гюров за президент до дни
Анжелик Киджо стана първата черна африканка на Алеята на славата
Йовчев с предупреждение: България трябва да се подготви за възможна атака от Иран