Активността в производствения сектор във Великобритания се забавя в началото на четвъртото тримесечие, съобщи Financial Times. Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) на частната компания Markit се понижава от 2-годишния връх, достигнат през септември (55,5 пункта) до 54,3 пункта през октомври. Спадът на стойността означава забавяне на ръста в сектора, но производството остава в експанзия. Това личи по факта, че индексът е над ключовата граница от 50 пункта, която разделя експанзия от свиване.
Лекото понижение е в унисон с очакванията на пазарите.
Мениджърите по поръчките съобщават, че обемът на нови заявки се повишава трети пореден месец, отразявайки по-високо търсене и от вътрешните, и от чуждестранните пазари.
„Основният фактор при последното проучване е влиянието на обезценената лира върху компаниите в промишлеността“, казва Роб Добсън, главен икономист в Markit.
“Положителната страна е, че поръчките за износ се повишават заради спада в стойността на валутата, който прави британските продукти по-евтини на чуждестранните купувачи”, казва Добсън. Негативната страна на евтината лира става все по-очевидна и това са повишените вносни цени, които водят до едно от най-резките покачвания на разходите за поръчки в 25-годишната история на проучването.
През октомври растат цените за продукцията, както и средните цени за продажба до 5-годишен връх.
Миналата седмица Националната статистическа служба публикува данни, според които производството се е свило с 1% през третото тримесечие, до голяма степен заради резкия спад на продукцията през юли.


7 декември е обявен за Международен ден на гражданската авиация
Виц на деня - 7 декември
Мачовете по ТВ днес (7 декември)
Времето във Варна на 7 декември
Честваме паметта на свети Амвросий Медиолански
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Проходът Троян-Кърнаре е временно затворен
Япония е изправена пред криза, свързана с деменция
Почти 50% подкрепа за предложението за ограничаване на населението в Швейцария
Българският пазар е твърде малък за четири платформи за доставки на храна
Песков: Посланията в стратегията на Тръмп за САЩ контрастират с подходите на Байдън