Новата седмица започва с поредния предупредителен сигнал за здравето на германската икономика, след като данните за вноса и износа на страната през февруари отчитат спад на фона на тревогите около глобалната търговия, съобщава Financial Times.
Износът регистрира понижение с 1,3% на месечна база до 108,8 млрд. евро, сочат данните на Федералната статистическа служба. Вносът е намалял с 1,6% до 90,9 млрд. евро. Спадът е по-голям от очакваното. Икономисти, интервюирани от Ройтерс, прогнозираха свиване съответно с 0,5% на износа и с 0,7% на вноса.
„Германският експортен сектор все още се бори с глобалната несигурност“, коментира Карстен Бжески, главен икономист на ING в Германия.
Износът на най-голямата икономика в Европа е изправен пред редица предизвикателства, включително все още неразрешения търговски конфликт между САЩ и Китай, сигналите за охлаждане на китайската икономика и страха от твърд Brexit.
Според Карстен Бжески има твърде много проблеми, на които германският експортен сектор трябва да се противопостави по едно и също време. Той обаче смята, че по-късно през годината ще се види подобрение в представянето на износителите в Германия.
Сериозният спад на вноса изпрати търговския излишък на страната до 18,7 млрд. евро на база календарно и сезонно изгладените данни спрямо 18,5 млрд. евро излишък, отчетен през януари.
Поредица от макроикономически данни през последния месец задълбочи загрижеността за състоянието на германската икономика и по-специално за нейния ключов производствен сектор.
В края на миналата седмица стана ясно, че индустриалното производство в Германия се е повишило с 0,7% през февруари, тъй като по-мекото време е помогнало за нарастване на строителната активност. В същото време в промишлеността производството се е свило с 0,2% през февруари.
На този фон поръчките към заводите в страната неочаквано се сринаха през февруари, давайки сигнал, че най-голямата икономика в Европа е далеч от преодоляването на болезнения спад в индустрията.
Данните, които показаха спад от 4,2% на поръчките на заводите, бяха публикувани само няколко седмици, след като централната банка на страната предупреди, че е малко вероятно да има обрат в икономиката в началото на годината. Министерство на икономиката помрачи още картината в четвъртък, заявявайки, че инерцията в индустрията ще продължи да бъде потисната през следващите месеци, особено поради липсата на външно търсене.


Държавата дава безвъзмездно на Община Варна терен за детска градина
Явор Гечев: Мерките не ограничават цените, а изчистват пазарните изкривявания
Varna Channel Cup 2026 събира ветроходния елит във Варна
Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
IPSOS: Няма очевиден кандидат за премиер в парламента, освен Стармър
IPSOS: Големият въпрос е жизнения стандарт на британците
Алтернативни възможности за хората да купуват стоки - решение за по-ниски цени?
Cisco се радва на нови върхове
Honda обяви изненадващо силна прогноза за печалбата
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Гийермо дел Торо за AI: Казват ни, че изкуството може да се прави с някакво ш*бано приложение
Шишков от Смолян: До седмица ще има решение за пътя до Пампорово
КС обяви за противоконституционно решението на НС за мерки срещу ценовия шок
Земеделски производители искат мерки за изсветляване на сектора
Ескалация във въздуха: Китай разполага J-20A край Тайван