Германската годишна инфлация продължава да се забавя през ноември, притискана от намаляването на ДДС като част от мерките за правителствена подкрепа за икономиката.
Потребителските цени се очаква да запишат понижение от 0,3% спрямо година по-рано през ноември, което е най-голямото им свиване от януари 2015 г. насам, показват предварителните данни на федералната статистическа служба, цитирани от tradingeconomics.com.
На месечна основа свиването е от 0,8%.
Хармонизираният индекс на потребителските цени, който съпоставя стойностите с другите държави в Европейския съюз, се е свил с 0,7% на годишна основа, след като записа спад от 0,5% предходния месец, показват данните.
Това е над очакванията на икономисти, допитани от Ройтерс, за понижение от 0,5%.
„Нивото на инфлацията е повлияно, освен други фактори, от намаляването на данъка върху добавената стойност, което влезе в сила на 1 юли 2020 г.“, посочват от службата.
На месечна основа хармонизираните цени намаляват с 1%. Прогнозата на икономистите за Ройтерс бе за понижение от 0,8%.
Европейската централна банка (ЕЦБ), чиято цел е инфлацията да се движи близо до, но под 2% в еврозоната, готви нов пакет от стимули в помощ на икономиката за справяне с последиците от коронавирусната пандемия.
Очаква се новите помощи да са под формата на още покупки на облигации и субсидирани заеми за банките и по всяка вероятност ще бъдат обявени на срещата на ръководството на банката на 10 декември.


Район във Варна остава без вода днес
Варненски митничари задържаха голямо количество алкохол и тютюневи изделия
От ПСС предупреждават, че условията в планините ще се влошат днес
Двама нови депутати се заклеха в Народното събрание
Община Варна обсъди разширяването на сътрудничеството с Виетнам
Росен Георгиев, Dev.bg: IT секторът е в плато, AI замени младшите кадри
Пазарът на облигации подценява риска от по-устойчива инфлация
Уил Брюи: От известно време United Therapeutics работят в бъдещето
Varda ще тества производство на лекарства в микрогравитация
Британската икономика започна 2026 г. силно, но се задават рискове
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
ПП след изборите: Богдан Богданов за грешките, реформите и цените
Ново огнище на менингит в Рединг, студент почина
Задържаха двама, откраднали 500 евро от румънец
Млада жена на тротинетка е блъсната на пешеходна пътека в Пловдив
преди 5 години Защо авторката на темата не ползва думата за отрицателна инфлация в статията? Хайде и аз пиша една новина за Елена Илиева: Дефлация е същото като отрицателна инфлация и няма да е грешно ако се използва в тази статия, на места даже е желателно за да не стават повторения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар