Най-голямата мрежа за картови разплащания в света – Visa, обяви по-добри от очакваните резултати за второто тримесечие на годината. За периода компанията е записала загуба, но в основата ѝ стоят огромни провизии за съдебно споразумение с американския съд, пише Bloomberg.
Изчистената от еднократни ефекти печалба на Visa за второто тримесечие, което е трето за фискалната година на компанията, е 1,06 млрд. долара, или 1,56 долара на акция. Това е ръст от близо 20% спрямо постигнатите година по-рано 883 млн. долара, или 1,26 долара на акция.
Предварителните очаквания на анализаторите бяха за изчистена печалба от 1,45 долара на акция.
Като цяло обаче компанията е на загуба в размер 1,84 млрд. долара. Причина са заделените 4,1 млрд. долара за сключеното с антитръстовите органи в САЩ споразумение. То бе подписано от Visa, Mastercard и някои от най-големите американски банки, като така бе решен спорът с търговци, които бяха повдигнали обвинение за фиксиране на таксите по кредитните карти.
Резултатите на Visa получават подкрепа от преминаването на потребителите от кешови разплащания към електронни такива. По време на кризата не се наблюдава обръщане на тази тенденция, което е добра новина за компанията.
Оперативната печалба на Visa за периода е отчела ръст от 10 на сто до 2,57 млрд. долара. Предварителните прогнози бяха за 2,52 млрд. долара.
В глобален мащаб плащанията с карти Visa са се увеличили с 6,3% за тримесечието (при изчистване на валутните колебания) до 979 млрд. долара. Броят на транзакциите пък е нараснал с 1 на сто до 13,1 млрд.
С обявяването на резултатите компанията съобщи и за нова програма за обратно изкупуване на акции, като в нея ще бъдат вложени 1 млрд. долара. През първото тримесечие обратно са били изкупени около 4 млн. акции при средна цена 115,51 долара за брой.
След отчета акциите на Visa поскъпнаха с 1,5 на сто до 124 долара за брой. За последната година ръстът им е 37 на сто, което ги нарежда на трето място от 71 компании, участващи в индекса Standard&Poor's 500 Information Technology. Mastercard са четвърти в тази класация с ръст от 30 на сто.


Един човек загина, 144 пожара са потушени през изминалото денонощие
Навършват се 13 г. от кончината на митрополит Кирил
Без ток във Варна на 9 юли 2026
Ситуацията в Персийския залив: Иран и САЩ продължиха да си нанасят удари и тази нощ
Времето във Варна на 9 юли 2026
Гимбъл: В САЩ сме много добри в асимилацията на мигранти
Гимбъл очаква имиграцията да се върне на основното ниво до 2029
Сипихималани от Temasek за геополитическия риск
Зад мащабните съкращения в Xbox стои провалена стратегия за стрийминг
Как един мъж, носещ кошче за боклук, може да разкрие слабостта на Фараж
Stellantis възражда легендарна марка, за да не я загуби
Бутоните се завръщат: Китай променя правилата, а Audi - интериора
Rolls-Royce показа седан за тези, които не търсят само скъпа кола
Производителите откриха тайно оръжие за улавяне на сетивата
Дилъри подготвят „анти-китайски“ план
Русия за решенията на НАТО за Украйна: Може да доведат до катастрофа за целия свят
Последната обесена жена във Великобритания беше помилвана посмъртно
Рекордни жеги: В Барселона измериха температура от 40,5°