За седем години от 2003 до 2010 г. средният размер на използвана земеделска площ от едно стопанство е нараснал двойно и вече надхвърля 10 хектара (100 декара) при 4,4 ха през 2003 г.
Това показват окончателните данни от проведеното през миналата година преброяване на земеделските стопанства, отчетени вчера от централната комисия по преброяването, съобщиха от министерството на земеделието.
Дребните земеделски стопанства, които съставляват 82,6% от общия брой стопанства в страната, използват средно до 2 ха земя, но спрямо общия размер на обработваемите площи в страната тази земя съставлява едва 4%, сочи анализът.
Стопанствата с над 100 ха земя са едва 1,5 % от общия брой, но те притежават и обработват 78.2% от площите.
За седем години с близо една четвърт се е увеличила и обработваемата земя в страната и вече надхвърля 3, 1 млн. ха. Спрямо общия размер на използваната земеделска площ, в която влизат трайни насаждения, ливади и др. земи, обработваемата земя съставлява 86.4%.
Увеличение с 24,5% се отбелязва и при използваемите земеделски земи, което се обяснява с влизането на европейските субсидии в сектора, поясниха експерти.
Данните от преброяването за пореден път затвърждават тенденцията, че в страната основно се отглеждат зърнено-житни култури и те съставляват 92% от обработваемите масиви.
В същото време за последните седем години се отчита срив в животновъдството. Най-сериозно е намалението в малките семейни ферми, сочи отчетът.
Общият брой на земеделските стопанства, отглеждащи селскостопански животни, птици и пчели през 2010 г., е надхвърлил 279 хиляди, като намалението им спрямо 2003 година е с над 50%. Спад се отчита и при броя на отглежданите животни.
През 2010 г. стопанствата в страната се изчисляват на 370 222, като най-много са преброените стопанства в Благоевградско, Пловдивско, Кърджалийско и Пазарджишко.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас
Малума ще става баща за втори път