БСП има пределна ясна позиция по темата за строителството на АЕЦ "Белене" и тя е, че проектът трябва да се завърши, това заяви пред TV7 депутатът от "Коалиция за България" Валери Жаблянов.
Той уточни, че първо трябва да приключи международният арбитраж, който на практика решава съдбата на „Белене“. След това трябва да се осигурят финансовите параметри по проекта. АЕЦ "Белене" ще се строи, заяви социалистът.
Арбитражното дело може да приключи до няколко месеца, но търсенето на инвеститори няма да е толкова просто, така че проектът „Белене“ продължава да „виси“, коментира социологът Димитър Димитров.
Според него при строежа на „Южен поток“ вероятно някои условия ще бъдат предоговаряни, заради възникналите спорове между Европейския съюз и Русия по договорите за изграждането на газопровода.
По повод проведения през 2013 г. референдум за съдбата на АЕЦ „Белене“ Жаблянов коментира, че „в едни спокойни времена може да се мисли за изменение на Закона за референдумите“.
Той обаче разкритикува предложението на президента Росен Плевнелиев по време на евроизборите през май тази година да се проведе референдум за мажоритарния вот. „Мажоритарният избор е царството на корпоративния интерес“, твърди Жаблянов.
Междувременно от няколко дни в парламента вече е внесен проект за решение на „Атака" за продължаване на строителството на АЕЦ "Белене". Проектът ще бъде обсъден днес от парламентарната комисия по енергетика.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Лойд Остин: Би било доста скъпо флотът на САЩ да отвори Ормуз и да го задържи отворен
Лойд Остин: Ще бъде важно Европа да създаде капацитет за отбрана
Лойд Остин: Едва ли Китай иска да превземе Тайван със сила
Кафри от JPMorgan: Цените на петрола са сбъркани
САЩ нанесоха удари по Иран след свалянето на американски хеликоптер
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Режимът е по-богат от всякога: Северна Корея бележи невероятен икономически растеж
Мъж уби жена си и се самоуби в присъствието на трите им деца
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"