В близките пет-шест години България може да очаква отлив на частни чуждестранни инвеститори. Това заяви в предаването Денят On Air на Bulgaria On Air Стойчо Стойчев, преподавател в Софийския университет “Св. Климент Охридски”.
По думите му тези процеси ще са свързани с кризата в Украйна и отношенията с Русия. За да се справи с тази ситуация, страната трябва да погледне по-сериозно на външни инвеститорите в държавно регулираните сектори - китайски и катарски инвеститори например.
“Никой не е казал, че излизаме от зависимостта към Русия. В България най-големите инвестиции са руски”, категоричен е Стойчев. Според него проблемът е изключително сериозен, ето защо трябва да се мисли повече за благосъстоянието на българите, което в условията на нестабилност е невъзможно.
Стойчев смята, че България трябва да търси собствени ресурси. Той вижда възможности за това във възобновяването на дебатите за добива на шистов газ и в изграждането на терминали за втечнен газ.
Във връзка с изказването на заместник-председателя на БСП Янаки Стоилов, че когато става дума за отношенията с Русия, трябва да се отчита, че България е славянска и православна страна, Стойчев заяви, че той по-скоро е намекнал, че трябва да подкрепим Русия в този толкова труден момент за нея. Според експерта обаче България ясно е избрала европейското семейство и каквото и да било явно противопоставяне на европейската позиция в момента, би било деструктивно.
“Няма лошо да има православна съпричастност, но на политическо ниво държавата трябва да бъде единна”, категоричен е той.
По думите на Стойчев доскоро БСП е била много по-проруско ориентирана, но в момента лидерът ѝ Сергей Станишев е поставен пред проблем - как да угоди едновременно на проруското настроение на електората си и да запази проевропейското си лице. Експертът припомни, че подобни ограничения не стоят пред лидера на “Атака” Волен Сидеров, който “играе “ва банк” и се опитва за пореден път да изгрее като феникс след спада на доверието към партията му”.
Като основен проблем в България Стойчев вижда изместването на дебата за реформи от злободневни скандали.
“Това са несериозни неща, които показват, че управляващите партии не се интересуват от друго, освен от това как чрез процедурни хватки да си осигурят повече места в ЦИК”, коментира той. По думите му политическият елит в страната е национално безотговорен и некадърен.


AI влиза в камерите за скорост
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Работилница за деца организират във Военноморския музей във Варна
Аксаково празнува три дни с Керана и космонавтите, „Българе“ и ретро автомобили
Варна отбелязва рекорда на Чавдар Джуров, скочил с парашут от стратосферата
От петрола до лития: Как геополитиката пренарежда енергийния сектор
Европа е неподготвена за засилените хибридни атаки на Русия
Синовете на Имран Хан предупреждават, че животът му в затвора е в опасност
Очертава се най-рисковият бюджетен дебат при управлението на Макрон
Hyundai подготвя 100 нови модела, за да засили позициите си в САЩ
Богове на кича: Най-безвкусните коли в историята според Top Gear
Ford ще спасява качеството с нов директор
Панорамните покриви с променлива прозрачност стават все по-популярни
Новите модели на Volvo ще се предупреждават за проблеми на пътя
Изкуственият интелект влиза в камерите за скорост
Здравната комисия изслушва кандидатите за управител на НЗОК
Какво послание занесе шефът на ЦРУ в Москва – за Украйна, НАТО или Иран?
Григор Димитров спечели и втория си мач от US Open
Какво решава Министерският съвет днес
Ремонти на два пътни възела на магистрала „Струма“
преди 12 години Не съм съгласен с преподавателя Стойчев и по-скоро в неговата причинно-следствена обосновка.Руската икономика се влияе най-много от цените на суровините (по-скоро петрол и газ) от колкото от кризата в Крим. Той сам е казал след 5-6 години, което прави случая Крим неадекватен за обосновка на далечни във времето процеси.Родната икономика и без това трябва да се бори за нови пазари, така че след 5-6 години, каквото и да става с Русия, ние трябва да сме се утвърдили на тия нови пазари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ха-ха!Виц достоен за Радио Ереван.Абе,***.Какъв "отлив" на "чуждестранни инвеститори"(евфемизъм за грабители),може да има,там,където въобще няма такива?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар