ГЕРБ и Патриотичният фронт (ПФ) са пред подписване на общ документ за сътрудничество в бъдещото управление. Това стана ясно след почти четиричасови преговори между двете формации в централата на ГЕРБ. Това е част от втория кръг на разговорите, които партията на Бойко Борисов води за съставяне на правителство.
„Ние буквално сме пред подписване на програма за стабилно управление, така както се обединихме да се нарече”, каза след разговорите лидерът на НФСБ Валери Симеонов.
Това беше потвърдено и от Румяна Бъчварова от името на ГЕРБ, която обясни, че по време на преговорите двете формации са стигнали до разбирането, че подкрепата на ПФ за бъдещото управление може да бъде изразена с подписване на програмата за управление.
По време на разговорите е уточнено, че политически фигури на Патриотичния фронт няма да участват в бъдещото правителство. „Нито Красимир Каракачанов ще става министър на отбраната, нито Поли Карастоянова ще става министър на туризма, нито някой от нас ще става каквото и да е”, коментира Симеонов.
Румяна Бъчварова също съобщи, че двете формации са стигнали до разбирането, че подкрепата за програмата за стабилно управление не може да бъде свързана с изискване за персонално участие в следващото управление.
От думите на Бъчварова стана ясно, че и с Реформаторския блок се преговаря за подписване на програмата за управление. Коалиционно споразумение за кабинет няма да бъде сключвано с нито една формация.
Подписването на програмата Бъчварова нарече „коалиционен ангажимент”.
По време на днешните разговори са били обсъдени 94 точки от програмата на Патриотичния фронт, стана ясно след срещата. По време на първия кръг преговори двете формации обсъдиха само 18-те точки от програмата на ГЕРБ. „По същество нямаме различия в съдържанието на приоритетите”, коментира Румяна Бъчварова. Валери Симеонов допълни, че съвпадението е по 90 процента от 94-те им точки.
Разбирателството между ГЕРБ и Патриотите е по ключови приоритети на бъдещата власт – финансова стабилност, енергийна система, КТБ. „Приемаме настояването за ревизия на енергетиката, за да могат да се вземат най-важните политически решения”, коментира Румяна Бъчварова. Валери Симеонов пък допълни, че е демонстриран общ стремеж да се спре увеличаването на цената на тока.
Различията между ГЕРБ и Патриотичния фронт са в сферата на здравеопазването и образованието, но те не били принципни, а за технологията, по която ще бъдат изпълнени приоритетите.
„Ние приемаме Патриотичния фронт като една патриотична формация и смятаме, че определения като националистична формация не се отнасят към тях”. Така Бъчварова отвърна на въпросите дали ЕНП ще приеме съюз с националисти.
Още политически новини четете в Dnes.bg


Горещо време в цялата страна днес
Мачовете и спортът по ТВ днес (28 юни)
Виц на деня - 28 юни
Времето във Варна на 28 юни 2026
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Зачестяват кражбиге по морето: Какви мерки се предприемат?
Рецептата Dnes: Рулца от пушена сьомга с крема сирене