Министерството на образованието ще отпусне 1,5 млн. лв. за гарантиране сигурността в българските държавни училища, съобщава пресцентърът на ведомството. Това е заложено в проекта на националната програма "Достъпно и сигурно училище", чието утвърждаване от Министерския съвет предстои, уточнява в текста.
От тези средства 500 хил. лв. са заложени за проекти, свързани с осигуряване на достъпна архитектурна среда.
С въвеждането на новия модул "Сигурност" държавните училища ще бъдат финансово подкрепени за закупуване на технически средства, които в максимална степен да подпомогнат охраната в учебните сгради поради зачестилите случаи на физическа агресия и проблемите с наркоразпространението в и около училищата. Целта е ефективен пропускателен режим, по-добра организация на охраната чрез технически средства и подготвени охранители, по-добра комуникация между училищата и правоохранителните органи и ефективен контрол в случай на инциденти, посочва ведомството.
Проектите може да са свързани с изграждане на система за контрол на достъпа - чрез електронни карти или физически бариери, които обаче да са съобразени с изискванията за достъпна архитектурна среда.
Министерството ще приема и проекти за изготвяне на сигнално-известителна система за охрана на сгради, покриваща рисковите зони - минимум вход, изход и общите части, както и паник бутон за връзка с охранителна фирма. За едно проектно предложение може да бъдат отпуснати до 30 хил. лв. с ДДС.
Програмата разрешава и кандидатстване за охрана чрез изнесено видеонаблюдение в специализиран център на входовете, изходите, общите части на сградите на училищата, както и на прилежащите им дворове и спортни площадки.
Очаква се по този модул в 35 училища да бъде реализирано цялостно проектиране и изграждане на система за контрол на достъпа, сигнално-известителна система и система, осигуряваща наблюдение и запис чрез изнесено видеонаблюдение в специализиран център.
В други 14 училища ще бъде изградена система за контрол на достъпа, а в още 14 - монтиране на сигнално-известителна система. В още 16 училища ще се изгради система за наблюдение и запис чрез изнесено видеонаблюдение в специализиран център, допълват от ведомството.
Проектите трябва да бъдат представен в едномесечен срок от обнародване на решението на Министерския съвет за програмата "Достъпно и сигурно училище" за 2016 г. По нея се финансират и проекти, осигуряващи достъпна среда на децата и учениците със специални образователни потребности.
През учебната 2015/2016 година с физически увреждания са 1 332 деца, показва статистиката на образователното министерство. Общият брой деца и ученици със специални образователни потребности в държавните училища е 4 164, от тях с физически увреждания - 486.
Всяко училище има право да кандидатства по всички дейности по програмата.


Идват бури и градушки: Къде ще бъде най-опасно?
Три станаха жертвите на катастрофата край Шумен
Осем пъти по-малко жители на воден режим в България спрямо същия период на миналата година
Емил Дечев с коментар за полетите на Пеевски и Атанасова
МВР събра над 6 млн. евро от глоби
Великолепната седморка стана жертва на AI пазарна ротация
Мощни бури в Китай взеха жертви и нанесоха щети на земеделието
Надценените имоти вече трудно се продават на охладения пазар у нас
Съдът разреши на Льо Пен да участва на изборите за президент на Франция
Красотата в рисковото финансиране
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Електромобили със 130 км/ч: Топ 10 на моделите с най-голяма автономия
Бременната Ан Хатауей поведе червения килим на "Одисея"
Разминаване: Преувеличават ли Путин и Герасимов за завоюваната територия в Украйна?
Два дни до концерта на супергрупата BEAT, какво да очакваме?
Турция отказа достъп до бреговете си на гей круиз
На Емрах Стораро няма да му се размине, връчват му акт в София