Финансовата 2017 г. ще бъде трудна година за Перник, каза пред БНР кметът на града Вяра Церовска.
Макрорамката на бюджета на общината е 50,3 млн. лева. Предоставените от държавата трансфери са в размер на 29,5 млн. лв., в това число обща субсидия за делегирани дейности, субсидия за зимно поддържане на общински пътища и субсидия за капиталови разходи от малко над 1 млн. лв.
Планираните общински приходи за 2017 г. са 23,8 млн. лв., 50,3 млн. лв. са планираните разходи. От тях 44,4% са за образование.
Основната цел на проекта за бюджет е финансово стабилизиране, намаляване на просрочените задължения, недопускане на рискове и висока събираемост на собствените приходи, поясни кметът Вяра Церовска.
„С над 31 млн. лв. задължения общината е във финансов колапс“, заяви Кирил Леонов, председател на групата на левицата в общинския съвет.
„По-тревожното е, че администрацията предлага вдигане на местните данъци и такси. Бюджетът е пасивен, не се разчита на привличане на инвестиции. Аутсорсингът трябва да се прилага само за дейности, които са неизгодни да прави общината сама. Например за чистотата е по-добре да се създаде общинско предприятие“, смята той.
Финансовите затруднения кметът на общината обяснява с „раздути“ предходни бюджети, както и недостатъчното средства, които идват от държавата.
Трябва да повишим събираемостта на задълженията към общината. Направили сме оптимизация на разходите по всички направления. Трудно ще бъде, но не можем да продължим по същия начин, иначе ще доведем общината до фалит, казва кметът.
Тя смята, че Перник заслужава повече внимание от страна на инвеститорите.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Лицензът за дружествата на "Лукойл" у нас е удължен до 29 октомври
22-годишна жена загина при катастрофа на Околовръстния път в София
"Справедливата цена" се връща на дневен ред, но кой ще пази потребителите?