IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Парламентът отхвърли президентското вето върху Наказателния кодекс

В подкрепа на ветото на държавния глава гласуваха само от "БСП за България"

15:44 | 16.01.19 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Парламентът отхвърли ветото на президента върху текстове от промените в Наказателния кодекс /НК/. Депутатите приеха отново оспорените разпоредби със 137 гласа "за" и 43 "против". В подкрепа на ветото на държавния глава гласуваха само от "БСП за България", предава БТА.

Държавният глава върна кодекса за ново обсъждане на 19 декември 2018 г., като основният мотив бе именно несъгласието по текста с уведомяването при задържане на лица.

С промените в НК се дава възможност за отлагане до 48 часа на уведомяването за задържане на конкретно лице. Това се допуска, когато е налице неотложна необходимост да се предотврати настъпването на тежки неблагоприятни последици за живота, свободата или физическита неприкосновеност на други лица или когато е наложително предприемането на действия от разследващите органи, чието възпрепятстване би затруднило сериозно наказателното производство. Уведомяването за задържане на непълнолетен може да се отложи до 24 часа. В тази връзка президентът изразява притеснения от ограничаване на правото за уведомяване на трето лице при задържане и критикува законодателя, че не е конкретизирал престъпленията, за които ще се прилага тази мярка.

"Имате право на поправителен изпит по държавност и правов ред", обърна се Филип Попов към управляващите в началото на дебатите по ветото. Той посочи, че БСП няма как да подкрепи тези разпоредби. По думите му европейската директива не изисква такива текстове. Преписали сте директивата буквално, а не смислово, коментира Попов. Според колегата му Тодор Байчев транспонирането на директивата би следвало да запази по-високото ниво на защита, каквото е у нас.

Данаил Кирилов /ГЕРБ/ коментира, че крайната редакция на текстовете, постигната в правната комисия, отговаря на всички изисквания на директивата. Текстовете са съобразени и с българската правна практика и с европейския стандарт за защита на задържаните лица, посочи той. Кирилов отбеляза, че адвокатите са задължително изключени от категорията за неуведомяване.

"Ако терорист извършва посредствено извършителство, чрез вербуването и привличането на непълнолетно лице, опасано с взривно устройство, и го заловите - какво? Ще пазим правото на уведомяваме да уведоми този, в който е спусъкът да активира взрива ли", попита Кирилов. Колегата му Димитър Лазаров добави, че не става въпрос за тайни арести, както се внушава.

Христиан Митев /"Обединени патриоти"/ каза, че няма как да бъде подкрепено това вето, в което се казва, че едва ли не ще изчезват хора от улиците. Според него неясно защо предвиденият механизъм за защита също е върнат за ново обсъждане.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:34 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още