Австрийският петролен и газов концерн OMV прекратява договора за доставка на газ с руската енергийна компания „Газпром“, съобщава австрийската обществена телевизия в централния си осведомителен бюлетин и на сайта си.
В публикуваното съобщение се казва: "OMV Gas Marketing & Trading току-що реши да прекрати австрийския договор за доставка с „Газпром Експорт“ с незабавно действие“.
Компанията изтъква, че „Газпром“ е „извършил съществени нарушения на договора“, тъй като от 16 ноември 2024 г., в 6.00 ч. централноевропейско време, не са правени доставки на природен газ по този договор, съобщава БТА.
Договорът е сключен през 2006 г. и е със срок до 2040 г.
В средата на ноември австрийската компания съобщи, че е спечелила арбитражно дело срещу "Газпром" заради нарушени доставки на газ и в резултат на това очаква пълното спиране на руския природен газ.
Присъдената компенсация – 230 млн. евро, покрива загубите на OMV за 2022 г., натрупани заради необходимостта да купува газ на свободния пазар, след като "Газпром" намали доставките по договора заради войната с Украйна и въведените западни санкции срещу Русия.
Австрийското дружество си е прихванало сумата от сметката за газ през октомври и е първата компания в Европейския съюз, която не си плати газа на Русия.
И други компании от Европа водят арбитражни дела срещу „Газпром“, вкл. и българското държавно дружество „Булгаргаз“, което търси 400 млн. евро компенсации за едностранно прекратения договор през април 2022 г.
Плащанията за руски газ са затруднени силно и заради санкциите, наложени от САЩ, срещу „Газпромбанк“.


Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Наша съседка е най-доброто място за пенсиониране
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Японски компании съдят администрацията на Тръмп заради митата
Bosch и Maserati ще спасяват ДВГ с водород
Облачно ще е днес, ще вали в западната половина на страната
И в еврозоната - цените на жилищата у нас ще продължат да растат
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
3 зодии с шанс за изненадващи парични постъпления около пълнолунието на 4 декември
Аманда Сейфрид на 40 - актрисата блесна до Сидни Суини на червения килим