За миналата година при бензиностанциите са установени 5,3 млн. лв. неплатени и укрити данъци. Това е съобщила Галя Димитрова, изпълнителен директор на Националната агенция за приходите (НАП), на оперативно съвещание между ръководството на МВР, началниците на икономическа полиция, ръководството на Агенция "Митници" и началника на Междуведомствения координационен център за противодействие на контрабандата.
Данните са резултат от извършената проверка на МВР на 143 бензиностанции, проведена след сигнали от Българската петролна и газова асоциация.
Съставени били и над 130 акта за нарушения, за които санкциите са около 110 хил. лв. Приходната агенция е установила още, че за 955 хил. литра гориво не са отчетени продажби, съобщава БТА.
Димитрова отбеляза също, че в момента се прави ревизия на всички бензиностанции, собственост на народния представител Веселин Марешки, лидер на партия „Воля“.
НАП провяреява всяко превозно средство на граничните пунктове, също и на бензиностанциите, а на данъчните складове се прави денонощен мониторинг, уведоми Галя Димитрова.
Проверките ще засегнат обектите, които се занимават с продажба на горива и петролни продукти, а ще се работи и срещу занимаващите се с такава дейност незаконно.
Преди няколко дни премиерът Бойко Борисов заплаши с арести, затваряне на обекти и солени глоби за някои от големите играчи в сивия сектор на търговията с цигари и алкохол, ако не спазват законите. Същата съдба е отредена и на фирмите, които търгуват с горива, предупреди Борисов.
Директорът на Агенция "Митници" Георги Костов заяви, че за миналата година са били извършени 2220 проверки, при които са констатирани множество нарушения. Общото задържано количество енергийни продукти е 724 хил. литра и 56 000 кг. твърди горива.
Началникът на Междуведомствения координационен център за противодействие на контрабандата Георги Черков отбеляза, че през 2018 г. през центъра са били осъществени 13 спецоперации, при които съвместни екипи са проверили 141 обекта, общият брой установени нарушения бил 247. Най-често срещаните нарушения по думите му са за разлики в касовата наличност.
По Нова телевизия депутатът от "Обединени патриоти" Емил Димитров-Ревизоро коментира, че акцията е „малък успех“.
„Това са 166 цистерни, а 5 милиона е 5 милиона литра, защото на всеки литър 1 лев е за държавата. Министерството на икономиката не е направило карти на тези обекти, сега МВР ще прави. Те са и опасни за хората. От миналата година може да има 100 обекта и още 200 нови такива. Но ние не ги знаем кои са. Има такива, които казваха, че са земеделски, сега се оказа, че не са. Вместо сега полицията да ги описва и проверява, трябваше да е по обратния ред", каза той.
Според него е правилно да се каже, че контрабандата се овладява. По думите му от сенчестата икономика са спечелени 1 милиард лева.
„С 1 милиард може да си намериш кой да ти прокара закон и кой да ти спре закон. Можеш да платиш на данъчен, на митничар, без да очерняш професията. Натискът е толкова голям. Служителите на границата казват: „Ако го проверя този, това ще ми е последният работен ден”, каза още Ревизоро.
Той коментира и случая с откритото некачествено гориво в бензиностанции на Веселин Марешки. "Той не се занимава с внос. Знам откъде зарежда горива. Те са му от качествени складове. Големите вериги са непрекъснато под контрол", коментира депутатът.
Той заяви, че премиерът Бойко Борисов е прав да настоява за изсветляване на търговията с горива. "Аз лично ще го подкрепя, но много бавно става", категоричен е Ревизоро.


Две нови антидрон системи пристигат в България днес
Сръбски автобус катастрофира на АМ "Тракия"
IT секторът във Варна дава по-голяма добавена стойност за местната икономика, отколкото туризмът
Апартаментите за краткосрочно настаняване влизат в Единната туристическа система
Председателят на Общинския съвет: Варна няма нужда от повече шум. Има нужда от диалог и решения
Атаките срещу кораби в Ормуз се засилват, САЩ затягат натиска над Иран
Приходите на Anthropic скочиха до над $11,5 млрд. за второто тримесечие
Моди очертава плановете за растеж на Индия и се обръща към младите
Дефицитът на мед се задълбочава - резервите в Лондон са на 12-годишно дъно
Специална соя носи повече приходи на фермери и кравеферми в САЩ
Германски производител готви революционни спирачки
Volkswagen поема нов курс – по-малко модели, повече иновации
Lamborghini представи най-бързия и най-мощен автомобил в историята си
Капачката на резервоара крие тайна функция
Шумахер го направи с Mercedes SLS, сега китайци го повтарят с електрически SUV
Бебе като прикритие и пет вида дрога: 39-годишен остава в ареста
Силен трус разлюля Южна Испания
Тежка катастрофа край Диарбекир, има трима загинали
Двуетажен автобус с 84 души катастрофира на "Тракия"
Нови нарушения в завода за отпадъци на София въпреки предписанията
преди 7 години Хаха... Ако това е верно, а то Е, защото така работи светът на капитала:"С 1 милиард може да си намериш кой да ти прокара закон и кой да ти спре закон."... начи Лукойл не е над закона, а Лукойл Е законът! ... щот Лукойл прай доста повече от милиард годишно... ;) :lol:Или както казва кварталният електродърводелец бай Иван Теслата: "ПарАта *** мамата на фукарАта!". ;) :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години A Лукойл? Или те са над закона? отговор Сигнализирай за неуместен коментар