Бившият председател на Народното събрание и депутат от „Продължаваме промяната“ (ПП) Никола Минчев сигнализира, че е готов да поеме отговорност, ако неговите съпартийци го предложат за министър-председател.
"Това би било решение на ПП. Ако всички вземем това решение, аз няма да избягам от отговорност“, изтъкна Минчев пред БНТ.
Той е категоричен, че неговата партия ще положи всички усилия за да има нов кабинет в рамките на този парламент. „Даваме си сметка, че най-важното в момента е да има и работещ парламент", посочи Минчев.
Дали отиваме към предсрочни избори зависи от това на кого президентът ще връчи третия мандат. Ако го връчи на ДПС или "Възраждане", „очевидно вървим натам“. С някоя от другите политически групи, шансът да се започнат разговори са съставяне на кабинет е налице, коментира още бившият председател на НС.
На въпрос възможни ли са разговори с "Има такъв народ" (ИТН), ако те получат третия мандат, Минчев уточни: "Ако го връчи на БСП или "Демократична България". Ако го връчи на ИТН, мисля, че разговори директно между ПП и ИТН са много лимитирани с оглед случилото се през последните месеци".
Той изтъкна, че за ПП е важна програмата, а не министерските постове.
"Още в рамките на първия мандат предвидихме една управленска програма за следващите 6 месеца, които са припознати от БСП и „Демократична България“ (ДБ). Ако можем да се обедини около тази програма, тогава вече може да дойде разговорът и за конкретните постове. От ПП сме показали, че постовете не са важни за нас, Кирил Петков сам го показа", изтъква Минчев.
По думите му бъдещите избори не са план за събиране с ГЕРБ, а евентуален изход, ако в този парламент не може да се сформира мнозинство, което да застане зад сериозни реформи. Минчев заяви, че нито е участвал в разговори с американското посолство, нито пък е усетил натиск за това ПП и ГЕРБ да управляват заедно. Подчерта, че пред страната има много важни задачи.
"Няма да останем в студена зима - България ще се справи със зимата по същия начин, по който и цяла Европа“, категоричен е Минчев по отношение на газовите доставки от Русия.
Според него ПП не са водили разговори с ДБ за общо явяване на изборите. По думите на Минчев, за да се вземе подобно решение, трябва се направи анализ на база социология и това дали такова обединение ще доведе до по-висок сборен резултат.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Акциите падат, доходността на облигациите се покачва заради инфлационни заплахи
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
преди 3 години Аре на козяшките правителства! Две за цент. Премиери на повикване бол. Министри в чувал. А гьостерици коги? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ПП = БСП(к) == Български Свободни професии (к-ви) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Светослав Гаврийски е български финансист и политик, министър на финансите през 1997 година и управител на Българската народна банка през 1997-2003 година. отговор Сигнализирай за неуместен коментар