IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ретроспекция на европейската дългова криза

Нека погледнем как се стигна до сегашната ситуация с дълговете на страните от еврозоната

08:10 | 03.01.12 г. 7
Автор - снимка
Създател
Ретроспекция на европейската дългова криза

На 14 януари 2011 г. Fitch е последната рейтингова агенция, която понижава рейтинга на Гърция до „junk”.

На срещата си на 11 март лидерите на ЕС се договарят да разширят мандата на EFSF като позволят на фонда да изкупува облигации на първичния пазар. Договорено е и понижаване на лихвите и удължаване на матуритета на спасителните заеми за Гърция

На 21 същия месец финансовите министри на ЕС се договарят постояният спасителен механизъм за еврозоната (ESM), който трябва да бъде стартиран през 2013 г., да разполага с 500 млрд. евро. А 25 март обаче, по настояване на Германия лидерите на ЕС понижават стартовия капитал на ESM.

На 6 април португалският премиер Жозе Сократеш иска финансова помощ от ЕС, изтъквайки, че е „опитал всичко”, за да избегне това.

На 17 април крайно дясната популистка Партия на истинските финландци, която се противопоставя на предоставянето на спасителни пакети за задлъжнелите страни, печели 19% на парламентарните избори.

На 6 май финансовите министри на Испания, Франция, Германия и Италия провеждат в Люксембург тайна среща, която предизвиква коментари в пресата, че Гърция е на път да бъде изгонена от еврозоната.

На 16 май Португалия получава спасителен пакет в размер на 78 млрд. евро, а Юрген Щарк, член на борда на директорите на ЕЦБ предупреждава, че евентуалното преструктуриране на гръцкия дълг ще е катастрофа, която ще унищожи гръцките банки. Неговият колега Бини Смаги заявява, че между мекото и твърдото преструктуриране разлика няма.

На 17 май финансовите министри на ЕС за първи път предлагат провеждането на разговори с кредиторите на Гърция за разсрочване на графика на плащанията по задълженията на Атина.

На 24 май Кристиан Нойер, член на управителния съвет на ЕЦБ, посочва, че преструктурирането на гръцкия дълг ще бъде „нещо ужасно”.

На 7 юни Европейският валутен комисар Оли Рен заявява, че юни може да се окаже „началото на края” на кризата. На 13 юни S&P понижава рейтинга на Гърция до ССС – най-ниската правителствена оценка в света.

На 30 юни гръцкият парламент одобрява мерки, предвиждащи бюджетни икономии в размер на 78 млрд. евро, имащи за цел понижаване на бюджетния дефицит на страната до 1% от БВП през 2015 г. Мерките включват програма за разпродажба на държавни активи в размер на 50 млрд. евро.

В същия ден кабинетът на италианския премиер Силвио Берлускони одобрява бюджетни икономии за 47 млрд. евро, целящи балансирането на италианския бюджет през 2014 г.

Последна актуализация: 22:55 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

7
rate up comment 3 rate down comment 0
Патилан
преди 12 години
Кризите са периодично повтарящи си явления в световната икономика, следователно в една или друга степен те са предвидими. Обясненията за тях обикновено се свързват с ролята на държавата, с пазара, но много малко внимание се обръща на манипулирането на пазара и механизмите за това. Не е задължително човек да е специалист, за да разбере, че банките са криминални институции, чиято задача не е подобряване на екзистенцията, а точно обратното - перманентно забогатяване чрез финансови далавери и ограбване на човечеството и най-вече данъкоплатците. Както казва г-н Гайслер в книгата си "Ou Topos" - банките водят жестока война срещу средната класа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 12 години
1+ Точен и изчерпателн си в две думи . Всичко останало са спекулации.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 1
Иван Митев
преди 12 години
Особено важната причина за европейската дългова криза е конкретна държавна финансова грешка, поради която се ползва начин на държавно финансово управление (ДФУ), което е негодно за евро и поради тази причина се развиват диспропорции и (за достатъчно време) криза.Ликвидирането на този държавен финансов недъг, който подсигурява сегашната европейска стопанска криза може успешно да се осъществи чрез усъвършенстване на съответно ДФУ, след което същото вече да е ГОДНО за стопанство с евро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 0
senzor
преди 12 години
Финансовите трудности на една държава не са проблем на еврото а на съответната държавата и нейните кредитори.Проблемите на еврото са породени от политиката на страните-кредиторки на задлъжнелите държави да прехвърлят дълга върху всички страни от ЕЗ чрез неограничено изкупуване на проблемни облигации от ЕЦБ, а чрез МВФ и върху останалите страни от ЕС.Така загубите на основните кредитори ще бъдат редуцирани, за сметка на отслабване на еврото и превръщане на ЕЦБ в държател на облигации със стойността на амбалажна хартия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 0
diado mrass
преди 12 години
Мисля, че точно невъзможността на дадена държава ат Еврозоната да плаща дълговете си е основен проблем на еврото. Защо? - Липсата на евро в бюджета на дадената страна неминуемо води до безредици, което се решава по два начина: 1. потъпкване на демокрацията или 2. печатане на пари - Евро /девалвация/. Когато затруднените страни са повече от една нещата изглеждат още по-зле. Политиците навярно ще изберат вариант 2, защото пазарите не обичат валутата на страни с размирици и погазена демокрация. Ето защо на Еврото му предстои труден път надолу. След това и на долара.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
supertrader
преди 12 години
Ще напечат евра , ще ги похарчат за ДЦК и държавите ще харчат тези пари и това може да окаже влияние единственно като понижи стойността на еврото. Не могат да привлекат , като купувачи на ДЦК външни страни..напротив на тях трябва да им стане след тази стъпка съвършенно ясно , че трябма да бягат от тези книги които се търгуват на модифициран - несвободен вече пазар , пазар на който продавача се преправя и се явява като купувач на книгите на висока цена , цената не е реална вече.Измамата не е решила никога , нито един проблем и нейното действие е строго краткосрочно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 0
senzor
преди 12 години
Това че отделни страни от ЕЗ са закъсали не е причина за кризата на еврото.Истината е че опитите да се плащат с с чужди пари дълговете им води до разпад на ЕЗ и единната валута.Във всеки случай това че държава ползваща еврото не е в състояние да си плаща дълговете не може да причини никакъв проблем на самата валута.Невъзможността от девалвация на национална валута причинява проблеми на самата държава но не и на общата валута.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още