IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС постигна споразумение за реформа на законодателството за банковия капитал

Договорът идва след 18 месеца на разгорещени дебати сред 28-те страни членки

17:50 | 25.05.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Финансовите министри на страните от Европейския съюз постигнаха споразумение в петък за реформи на законодателството за банков капитал – значителна стъпка за подобряването на финансовата стабилност в блока и основа за създаването на т. нар. backstop механизъм, който подпомага изпълнението на Единния механизъм за преструктуриране (ЕМП).

Споразумението идва след 18 месеца на разгорещени дебати сред 28-те страни членки, съобщава Ройтерс.

Съветът на европейските финансови министри „договори общ подход към банковия пакет“, заяви българският финансов министър Владислав Горанов по време на публична сесия на срещата със своите колеги в Брюксел.

Споразумението отваря път за нов напредък по въпроса с фонда за спасяване на европейски банки, който министрите се ангажираха в петък да оборудват с т. нар. backstop механизъм или спасителна мрежа, въпреки че окончателното решение ще бъде взето през юни.

Двете мерки се разглеждат като свързани помежду си, тъй като се очаква правилата за банков капитал да намалят значително банковия риск. Това, от своя страна, пък ще позволи по-голямо споделяне на риска между страните от еврозоната под формата на допълнителна защита, която ще подпомогне ЕМП.

В рамките на споразумението от петък, което все още се нуждае от одобрението на европейските депутати преди да влезе в сила, европейските банки ще трябва да спазват нов пакет от изисквания, целящ да държи под контрол кредитирането им, както и да гарантира, че те имат стабилни източници на финансиране.

Също така днешният договор предвижда Единният съвет за преструктуриране – органът, който взима решения по ЕМП, да има правото да определя нивото на капиталови буфери, които банките трябва да притежават.

Според британския финансов министър Филип Хамънд, както и негови колеги от по-малки европейски страни обаче, отдалечаването от международните стандарти може да има по-висок риск.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:11 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още