Британският премиери Борис Джонсън заяви днес, че няма да подаде оставка, за да не се налага да удължава срока за Brexit, който е в края на октомври, предаде Ройтерс и БТА.
Джонсън е обещал да изведе Обединеното кралство от Европейския съюз (ЕС) - със или без сделка, независимо, че парламентът гласува закон, изискващ от него да поиска отлагане на срока за напускане на съюза, ако законодателите не са одобрили евентуално споразумение.
В интервю за BBC, запитан дали ще подаде оставка, за да не се налага да иска отлагане, Джонсън каза: „Не. Поех задачата да ръководя партията и страната си в трудни времена и ще продължа да го правя. Убеден съм, че това е моя отговорност“.
В отговор на въпрос дали въпреки приетия закон остава възможността от твърд Brexit, тоест без споразумение с ЕС, Джонсън заяви , че това е възможно. "Да, можем да го направим", каза той, предаде ТАСС.
По-рано тази седмица британските депутати отхвърлиха искането на правителството за прекъсване на работата на парламента за една седмица, за да може управляващата Консервативна партия да проведе своята годишна конференция.
Вотът беше предшестван от становището на Върховния съд на Великобритания, който обяви за незаконно решението на Борис Джонсън за спиране на работата на парламента за пет седмици до 14 октомври.
Очаква се Конференцията на торите, която стартира днес, да приключи в сряда. Пазарните анализатори ще следят отблизо случващото се, тъй като съществува голяма вероятност паундът да отрази в ценово измерение евентуалните промени в политиката на кабинета, който могат да настъпят.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна