Европейският финансов сектор преминава през сътресения в четвъртък, след като Русия нападна Украйна. Германската компания Allianz заяви, че е замразил експозицията си към руски държавен дълг, а британският кредитор Lloyds обяви, че е в „засилена готовност“ срещу кибератаки, предава Ройтерс.
Германската банка Deutsche Bank заяви, че има подготвени планове за извънредни ситуации.
Акциите на водещите банки потънаха в началото на търговията. Индекс на европейските банкови акции се понижи с 4,2% в ранната търговия, което е над спада от 3% на индекса Euro Stoxx.
Банките със значителна дейност в Русия бяха ударени особено силно. Книжата на австрийската Austria's Raiffeisen Bank International поевтиняха с 9%, а на италианската UniCredit и френската Societe Generale – с по 5%.
По-рано в четвъртък руските сили изстреляха ракети срещу няколко града в Украйна и разположиха войски по бреговете, съобщиха официални лица и медии, след като президентът Владимир Путин разреши това, което той определя като специална военна операция на изток.
Европейските банки са с най-силна експозиция в света към Русия – особено тези във Франция, Италия и Испания, която е доста по-голяма от тази на американските кредитори, сочат данни на Банката за международни разплащания (BIS).
Германският регулатор BaFin заяви, че внимателно следи кризата.
Deutsche Bank и Allianz – две от най-важните финансови компании в Европа, и двете с дейност в Русия – заявиха, че са готови да изпълняват наложени санкции.
Allians – един от най-големите мениджъри на активи света, каза, че делът на руските държавни облигации в портфейла му „в момента в много нисък“ и че наскоро е приложил замразяване на тези ценни книжа в портфейла си.
Deutsche Bank, подобно на много кредитори през последните години, намали присъствието си в Русия, след като санкциите срещу страната бяха разширени.
„Имаме подготвени планове за извънредни ситуации“, каза банката в свое изявление. Говорител е отказал да даде повече подробности.
Главният изпълнителен директор на Lloyds Чарли Нун каза пред репортери, че е банката е в „засилена готовност... вътрешно около контрола на киберриска и сме фокусирани върху това от доста време“.
Подготовката за потенциални кибератаки бе обсъждана на среща между правителството и лидерите на банковата индустрия по Русия в сряда.
Lloyds е в състояние на повишена готовност от „последните няколко месеца“, допълни Нун.


Трима футболисти се завръщкат в групата на Черно море за дербито
Слънчево време в цялата страна днес
Огнеборците са реагирали на 101 сигнала през последното денонощие
Мачовете и спортът по ТВ днес (26 юли)
Огромните запаси на саудитски петрол все повече зависят от един-единствен изход
"Търговията на Тръмп" се превръща в губеща стратегия на фондовия пазар
Теория на игрите, "Одисеята" и Баб ел-Мандеб
В рядък ход Казахстан призовa Путин да замрази войната в Украйна
САЩ спират ударите срещу Иран, след като хутите отвориха втори фронт във войната
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Новият Mercedes AMG GT изгоря по време на тестове
Любимите коли на Ърнест Хемингуей
Porsche и Mini отново са марките с най-доволни клиенти
Тази къща на колела струва 2,2 млн евро и има гараж за класически автомобил
Шофьор се “похвали”, карал с над 220 км/ч по АМ "Тракия"
Тревожно: Над 80% от мантинелите у нас не отговарят на стандарти за безопасност
Рецептата Dnes: Фокача с домати
Велосипедист се удари в микробус, загина
преди 4 години Кво прави логото на Първата Банка на снимката? отговор Сигнализирай за неуместен коментар