Руското правителство е взело решение, според което природният газ, продаван за "неприятелски държави", ще може да бъде плащан само в рубли, съобщава "Интерфакс". Чуждите компании ще могат да купуват рубли на вътрешния валутен пазар.
Президентът Владимир Путин е наредил на централната банка на Русия да разработи в рамките на седмица правила за извършването на тези операции.
Путин е коментирал, че всички доставки на газ ще бъдат в договорените обеми и формули за ценообразуване, само се променя валутата на плащанията.
"Държим на своята репутация на надежден партньор и доставчик. Ще променим само валутата, в която се извършват плащанията и тя ще бъде руски рубли", коментира руският президент.
Той нареди на "Газпром" да започне работа за промяна на договорите за доставка на природен газ с клиентите си.
България, както и всички страни от ЕС, бяха определени в началото на март за враждебни държави. Тогава от Москва посочиха, че ще се разплаща по своите задължения към тези държави с руски рубли по курса на руската Централна банка за деня.
От началото на войната в Украйна страните от ЕС са купили газ за почти 12 млрд. евро.


Времето във Варна на 28 юни 2026
Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Честваме паметта на светите безсребърници Кир и Йоан, и на свети Сергий Магистър
Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Заловиха голямо количество от опасния фентанил на АМ "Тракия"
Как Русия е проникнала в iPhone на дисидент с помощта на забранена израелска технология
Жълт код за жега в 14 български области


преди 4 години Предвид, че рязко ще им спаднат продажбите до края на годината, може и в картошки и лосиони за вана да разменят газа и нефта. По-добре ще им се отразят от руплите, дето освен на т.хартия - еднопластова, за друго не стават. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Да си бяхме останали неутрални. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Аз бих му ги купил и то веднага Та направи си опит ,я потърси да купиш рубли от някое чейндж бюро ,да те видя колко ще ги намериш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Дреме ни за американския долар- от 01.01.2024г. България става член на еврозоната и валутата ни ще е ЕВРО- НЕ АМЕРИКАНСКИ ДОЛАР ;0 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Съгласен съм с вас,така ще е в началото,след известно време нещата ще се променят,обаче търговията без посредници е по изгодна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години И какво, като не получим руски газ- ще умре България без него, така ли- особено сега- през пролетта;0 Ааа- страх те е, че ЕС може да даде реверс на газовия поток и България да НАМЕРИ природен газ до м.май или м. юни, когато идва по-голямо количество природен газ в България, който не е руски;0 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Американският дол$р ще бъде детрониран. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години САЩ вече не е световен хегемон ,който е разбрал,разбрал! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Това е в услуга на китайски и други "невраждебни" банки, които комфортноще се настанят в търговията между Запада и Русия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години *** - гa.щи отговор Сигнализирай за неуместен коментар