Италианско предложение да се сложи таван на цените на газа в Европа набира все по-голяма инерция в региона, като страните все повече го намират за „единствено решение“ на растящите цени. Това заяви италианският министър на енергетиката Роберто Чинголани, цитиран от Bloomberg.
Рим препоръча страните членки да поставят таван на цената на вносния газ от Русия, за да помогнат за ограничаване на инфлацията в блока, но засега някои страни, като Германия, са скептични.
„Цените на газа растат не заради физическа причина“, каза Чинголани по време на конференция в Рим. „Цената расте просто защото някой някъде от клавиатура е решил така“, допълни той.
И все пак реалното намаляване на доставките от Русия през последните дни помогна за покачването на цените, като доставките през „Северен поток“ намаляха с около 40% от капацитета. Бенчмарковите европейски газови фючърси поскъпнаха с 4% от петък насам и се търгуват на цена от четири пъти над тази отпреди година.
Налагането на таван на цената „изглежда като единственото устойчиво решение“, каза още Чинголани. Подобен ход би заобиколил риска, че „някой, събуждайки се една сутрин, може да изкара безумно ниво на цената на газа“.
Други възможни мерки може да включват също обособяването на цени за енергия от газ и такава от възобновяеми източници, както и увеличаване на производството на ток от захранвани с въглища централи, отбеляза министърът.
„Решение за временно увеличаване на производството на въглища от съществуващи централи няма да засегне целите за декарбонизация на Италия“, допълни той.
Германското правителство вече обяви планове да възстанови дейността на захранвани с въглища електроцентрали, за да намали зависимостта си от руския газ.


Над 200 сигнала за мазут по Черноморието през юни
Шефът на БНБ с критика към бюджета
В Созопол задържаха рекордно количество райски газ
Тръмп отново обяви желание за край на войната в Украйна
Черно море обяви официално още едно ново попълнение
Собственикът на Breitling: Китай остава труден пазар
Жегата започна в Ню Йорк
Биология на дезинформацията: Защо виждаме саблезъби тигри в новинарския поток
National Grid заложи на AI фирма
Слънчевата и вятърната енергия вече дават 35,3% от производството на ток в света
Fiat Multipla се завръща като 4-местна градска кола
Bentley показа уникална преливаща боя
EС ще ограничава скоростта от... Космоса
Кога шумът от гумите е по-силен
BYD не иска съюзи в Европа
Различен петък - слънце, жега, бури и градушки
Подправки, които можете да гледате на балкона