Украйна трябва да плати до 2 юни за юнските доставки на руски газ, заяви президентът на Газпром Алексей Милер на среща при премиера Дмитрий Медведев. Във вторник газовият гигант ще представи предварителната сметка за газа за юни в съответствие с подписания с Киев договор, предава ИТАР-ТАСС.
"Ако Украйна не плати за юнските доставки, то Газпром до 10 часа сутринта на 3 юни ще уведоми украинската страна какъв обем газ ще бъде доставен за страната в съответствие с предплатата", посочва Милер. По думите му, ако няма предплата, то в такъв случай на Украйна през юни ще ѝ бъдат доставени нула кубични метра газ.
"Трябва да се обърне внимание, че това не е прекъсване на доставките на газ, а доставки на газ в страната при строго съответствие с предплатата от гледна точка на това колко газ Украйна е купила", подчерта Милер.
Газпром припомни, че към момента задълженията на Украйна за доставен вече газ превишават 3,5 млрд. долара.
"Руското правителство има информация, че украинските партньори разполагат с пари за изплащането на суровината", посочи от своя страна премиерът Медведев след работната среща с Милер и с министъра на енергетиката Александър Новак.
"Киев вече получи парите от първия транш от кредитната линия на Международния валутен фонд", уточни руският министър-председател.


РЗИ : Възрастните, децата и хронично болните са най-застрашени в жегата
Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
Спартак (Варна) привлече юноша на Левски
Представят структурите на МВР за професионалния празник на министерството във Варна
България е плаха пред европейските институции, бизнесът не знае как работят
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 2
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 1
Китайски Jeep за Европа: Новият залог на Stellantis до 2030 г.
САЩ имат и правилни ходове, например в Ливан
21 ключови факта за новото BMW X5
Швед направи 16-цилиндров двигател от четири мотора Volvo
Как се раждат безшумните гуми
Защо изчезнаха красивите емблеми от предния капак
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Вашите сигнали: Кабели над булевард, строеж без документи, частна тоалетна на партер
18-годишен израелец е пострадалият край Ахелой
Може ли Владимир Путин да загуби властта до три години?
Сгащиха 19-годишен дилър с 23 грама канабис в Горна Оряховица
Зеленски потвърди втори удар по космическия комуникационен център Дубна
преди 12 години Наистина не сте наясно. Досега не съм чувал в някоя страна да се краде(разбира се в значими количества) газ. И в Украйна не се краде. Крадеше Юлиа Тимошенко, но единствено защото строго определени руснаци и позволяваха, а тя в израз на благодарност делеше с тях. Когато през 2009 г. Русия спря газа нямаше никакви кражби. Мужиците искаха каквото количество подадат на входа на Украйна, такова и да излезе за Европа. Това, че за нагнетяване в хранилища и за транспорта са необходими около 8% от постъпващия газ тях не ги интересува. Краде се и точка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Много точно казано. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Руснаците пускат толкова газ, колкото имат по договор за Европа и Европа си го плаща. Ако Европа реши да го оставя на Украйна, това не е работа на руснаците. Те си прибират парите.Казано по-просто - Булгаргаз плаща на Газпром, но не получава газ по тръбата, защото България подкрепя братския украински народ в борбата му срещу руското робство... хаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Много си е ясно даже - руснаците спират кранчето изцяло и оставят Европа да нашока ряпата на Украйна :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Те че ще крадват е ясно, неясно е как ще ги спрат :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Значи, има лесно: има си измервателно оборудване, известни са потребностите за компресиране на газа по пътя към страните от ЕС, руснаците отчитат /а, бъдете сигурни, то и автоматизирано се записва/ колко се подава и се следят постъпващите потоци при останалите клиенти. Тяхното спадане ще означава, че хората на Яйценюк крадват... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Цяла Европа я варди - моментално ще се усетят, ако Украйна почне да краде газ :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар