Министърът на енергетиката на Украйна Юрий Продан обяви, че страната му е готова да плати временна, компромисна цена за руския газ, докато се постигне постоянна договорка и до излизането на решението по арбитражното дело, съобщава Ройтерс.
Продан разкритикува Руския и Газпром, че не желаят да преговарят за постигането на ценови компромис.
Той обаче не коментира каква цена Киев е готов да плаща за природния газ от Русия, с който задоволява по-голямата част от украинското потребление.
През юни украинската държавна газова компания Нафтогаз заведе дело в арбитражния съд в Стокхолм, за да се установи "справедлива и пазарна цена" за доставките на природен газ от Газпром, припомня информационната агенция.
Делото е все още на предварителен етап и не е известно кога ще бъде постигнато окончателно решение.
Юрий Продан по-рано обяви, че Украйна може да покрива 50% от нуждите си от синьо гориво чрез реверсивни доставки от Полша, Унгария и Словакия. Киев обаче трябва да намери допълнително количество за периода октомври-март.
“Готови сме за трудна зима”, посочи още Продан.
От Газпром засега отказват да коментират предложението за компромисна цена на руските газови доставки за Украйна. През април компанията изрази съмнения относно законността на обратимите газови потоци от западните държави, с които да се заменят част от руските доставки.
През юни Нафтогаз посочи, че е готов да плаща по 326 щатски долара за 1000 кубически метра руски природен газ за междинен 18-месечен период, за да се даде време за приключването на ценовия спор с Москва.


През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Флора „Варна“ 2026 превръща центъра на града в цветна градина
Кардиолог от Варна влиза в парламента на мястото на новия областен управител
34-годишен открадна кутия с дарения от магазин в центъра на Варна
Депутатите приеха на първо четене втората порция мерки за овладяване на цените
Amazon внедрява Alexa и AI в лентата за търсене при пазаруване
Политическата криза във Великобритания тревожи купувачите на облигации
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Тръмп към Си: Имаме фантастични отношения
Защо ЕЦБ вероятно няма да повиши лихвите през юни
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Мел Гибсън пак с младо гадже - 44-годишна моделка
Заради високи цени: Глобиха гръцка компания с 1,7 млн. евро
Спецакция срещу имотните измами: Задържани са знакови лица, сред тях - Джеймса
Проблеми в транспорта: Липса на кадри, остарял автопарк, лошо заплащане