Русия не иска нова Студена война със Запада. Това каза руският президент Владимир Путин по време на Международния икономически форум в Санкт Петербург, цитиран от Ройтерс.
По думите му той самият не иска да си мисли, че страната му влиза в нова Студена война.
„Сигурен съм, че никой не иска това. Ние със сигурност не го искаме“, отсече той и разкритикува експанзията на НАТО, като предупреди, че може да има последствия, ако алиансът продължи т.нар. от него „едностранна политика срещу Русия“.
Ако двете страни си сътрудничат в областта на отбраната, няма да има нова Студена война, заяви Путин.
По думите му Русия не се заяжда с Европейския съюз, като Москва е готова да работи за подобряване връзките си с блока, който все още е ключов търговски партньор на Кремъл.
Руският държавен глава омаловажи икономическите трудности, причинени от западните санкции, наложени заради кризата в Украйна, и от ниските цени на петрола. Путин очерта оптимистична картина за една икономка, която се възстановява и се отваря за бизнес с чуждестранни партньори, либерализирайки бизнес климата.
Коментарите му за готовността за подобряване на отношенията с ЕС идват в деня, в който Брюксел обяви, че ще удължи санкциите срещу Русия, наложени във връзка с анексацията на Крим през 2014 г. Путин оцени, че подобряването на отношенията не може да бъде едностранен процес.
Путин каза, че Русия е преодоляла успешно скорошните икономически трудности, говорейки за спадащата инфлация, отлива на капитали и запазването на международните валутни резерви.
„Русия съумя да разреши най-острите проблеми и в близко бъдеще разчитаме на възобновения икономически растеж“, каза държавният глава, който иска Русия да запише 4% годишен ръст.
„Поставихме си задача да осигурим икономически растеж от не по-малко от 4% на година“, коментира още той. Според него годишна инфлация от 4-5% е постижима в средносрочен план. Путин одобри и паричната политика на Централната банка на Русия.
Путин оцени и че глобалната икономика все още има структурни проблеми, а растежът тепърва трябва да бъде рестартиран.
Райън Чилкот от Bloomberg коментира по-важните акценти от Международния икономически форум пред Bloomberg TV Bulgaria и преди речта на Путин
Още видеа гледайте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа


преди 10 години За тези който смятат че превъзходството на НАТО е в пъти по голямо от това на Русия. Няма никакво значение , колко пъти и с какво превъзхождаш "противника " . По важното е, каква е мисията ти, защото в един конфликт е важно на коя страна ще застане ПРОВИДЕНИЕТО. Например при Одрин , крепостта е била непревземаема. но в един момент всичко се променя и крепостта се предава.Така е и с войните на Наполеон и с войните на Хитлер Та всичко зависи пот това на коя страна ще застане Провидението. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Извън собствените си граници САЩ имат 800 военни бази , а в Европа и около границите на Русия 130.Цифрите много лесно могат да бъдат проверени, при желание! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ае бе 130 .... посмали малко :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години В момента по официални данни по въоръжение НАТО превъзхожда между 6 и 9 пъти Русия. При това положение е съвсем нормално"агресорите" от Русия да не се стремят към нова студена война, още повече , че САЩ имат само непосредствено около руските граници 130 военни бази , а Русия нито една в американския континент! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години От кого е дадено...щото май цялата Украйна е измислена държава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Мозъка ти е гювеч на теб , изконна руска територия е и Молдова , Литва , Латвия , Естония , Словения .. По глупавата ти логика да анексират и тях . Грузия и те ли бяха изконно руски ;D знаеш ли кой започна войната в афганистан преди 40тина години? А знаеш ли че кримското военно пристанище Севастопол е дадено за ползване на Русия срещу газова отстъпка ? Или просто си дрънкаш , *** отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Мозъка ти е гювеч на теб , изконна руска територия е и Молдова , Литва , Латвия , Естония , Словения .. По глупавата ти логика да анексират и тях . Грузия и те ли бяха изконно руски ;D знаеш ли кой започна войната в афганистан преди 40тина години? А знаеш ли че кримското военно пристанище Севастопол е дадено за ползване на Русия срещу газова отстъпка ? Или просто си дрънкаш , *** отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години до 1 khao: Не мисля, че нормален уравновесен човек, гледа на руснаците като на "*** в човешки дрехи". Но ако не си много умен и освен това неудачник, лесно е да се подведеш по пропагандата от последните 2 години, че Русия е виновна за всичко. И за твоите неудачи. А Крим имаше предистория, но защо да си разваляме настроението с нея. Не знам обаче, как наричаме човек който се занимава с интриги с цел извличане на облаги? А държава? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Не смятам че конфронтацията е полезна нито за ЕС нито за Русия отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Е то в такъв случай и КРИМ НЕ ИСКАТ И ОЩЕ 10 -15 ДЪРЖАВИ ОКУПИРАНИ !!! хаахахахах Тия са КАТО ПАДНАЛИ ОТ МАРС, ПОСТОЯННО СЕ ПРАВЯТ НА ЖЕРТВИ ИЛИ НА НЕВИННИ, БОЛНА РАБОТА... !!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар