Пенсиониран генерал е номинацията на президента на Румъния Клаус Йоханис за министър-председател, съобщава Bloomberg.
След предложение в четвъртък от управляващата Либерална партия Йоханис номинира Николае-Йонел Чука в опит да прекрати политическите спорове, които доведоха до поевтиняване на валутата до рекордно ниско ниво и възпрепятстваха усилията за борба с възраждащата се епидемия от коронавирус в страната, посочва агенцията.
Николае Чука е служил в Ирак и за кратко е бил временен премиер в миналото.
На този етап не е ясно дали Чука, който понастоящем е временно изпълняващ длъжността министър на отбраната, може да спечели необходимата подкрепа в парламента, за да оглави правителството. Той има 10 дни да събере подкрепата.
„Ще преговарям с всички отговорни политически сили за създаване на правителство, което може бързо да спечели одобрението на парламента, за да преодолее настоящата криза, пред която сме изправени“, каза той във връзка с номинацията му.
Този ход е опит да се сложи край на кризата, която започна, след като управляващата коалиция се разпадна, а бившият премиер Флорин Къцу загуби вот на доверие в парламента.
Кабинет на малцинството, ръководен от Дачиан Чолош, лидер на антикорупционната партия USR, която беше в постоянен спор с либералите в предишния им съюз, не успя да спечели достатъчна подкрепа в парламента тази седмица.
Тъй като връзките изглеждат непоправими, либералите няма да се опитват да възстановят партньорството си с USR, но ще продължат да работят с етническата унгарска партия - третия член на предишната коалиция.
Опозиционните социалдемократи оттеглиха призивите си за предсрочни избори заради влошаващата се ситуация с разпространението на коронавируса в Румъния. Те посочват, че ще водят разговори с Николае Чука, тъй като страната се нуждае от функциониращо правителство.


Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Наша съседка е най-доброто място за пенсиониране
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Японски компании съдят администрацията на Тръмп заради митата
Bosch и Maserati ще спасяват ДВГ с водород
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
3 зодии с шанс за изненадващи парични постъпления около пълнолунието на 4 декември
Аманда Сейфрид на 40 - актрисата блесна до Сидни Суини на червения килим
Суперхрани, които са бюджетни
Тайланд разреши алкохола от 14 до 17 часа
преди 4 години Айде и тез ги прихвана тоз бацил.Явно е заразно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар