Депутатите в Република Сръбска са гласували започване на работа по изтеглянето на тяхната автономна Сръбска република от въоръжените сили, съдебната система и данъчната система на Босна и Херцеговина, предава Ройтерс.
Предложението е необвързващо и цели да проправи пътя за отделяне на Сръбската република, допълва информационната агенция.
Трите институции представляват ключови стълбове на съвместната сигурност, върховенството на закона и икономическата система в Босна и Херцеговина, която беше разделена на два автономни региона след войната от 1992-1995 г.
Гласуването в парламента на сръбския регион представлява необвързващо споразумение, което не достига до окончателно решение за напускане на институциите - ход, който би се нуждаел от подкрепата на горната камара на региона.
Сръбските опозиционни групи разкритикуваха предложенията като ранна кампания преди общите избори догодина и напуснаха сесията преди гласуването.
Ходът е силно изявление за намерение от страна на лидера на босненските сърби Милорад Додик, който отдавна се оплаква от държавни институции като съдебната власт и прокуратурата. Според него тези институции са създадени въз основа на решения на международни пратеници за мир и не са залегнали в конституцията на страната.
„Това е моментът за завоюване на свободата за Република Сръбска“, коментира Додик пред парламента. "Босна е експеримент... не вярвам, че може да оцелее, защото няма вътрешен капацитет да оцелее“, допълва той.
Неговата партия СНСД и нейните съюзници, които доминират в 83-местния областен парламент, подкрепят заключенията за оттегляне от институциите с 48 гласа.
В предложението се казва, че регионалното правителство трябва да изготви нови закони за военната, данъчната и съдебната система през следващите шест месеца, които да заменят държавните закони.
Конституцията на Босна беше адаптирана след войната чрез решения, наложени от пратеници, и споразумения от двата региона. Додик, който в момента служи като сръбски член на тристранното междуетническо председателство на Босна, иска да отмени всички реформи, направени след войната, и да върне конституцията от 1995 г., според която държавата е представена само от основни институции, а всички правомощия принадлежат на регионите.
Лидерите на опозицията предупреждават, че тези действия могат да доведат Сръбската република до нова война. „Мисля, че пътят, който сте избрали, е опасен за Република Сръбска и ние не можем да ви последваме“, коментира Мирко Шарович, ръководител на най-голямата опозиционна Сръбска демократична партия (СДС).
В съвместно изявление посолствата на САЩ, Обединеното кралство, Франция, Германия, Италия, както и делегацията на Европейския съюз ЕС, заявяват, че предложението на парламента е "допълнителна ескалационна стъпка".
„Членовете на управляващата коалиция в Република Сръбска трябва да са наясно, че продължаването на този задънен път на оспорване на Дейтънската рамка уврежда икономическите перспективи на субекта, заплашва стабилността на страната и целия регион и застрашава бъдещето на Босна с ЕС“, казват посланиците в изявлението си.


Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Варна предоставя спортната си база на клубове за 5 години
От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
MARA: Абонатите вече използват много повече токени от преди
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Майката на Дара: Усещането да гледам дъщеря си на "Евровизия" е неповторимо
Не е само до калории: как кортизолът влияе на коремните мазнини
4 лъжи, които ни държат в капана на нещастния брак
Фармацевтичното оръжие на Китай
"Бъдещето: От образование до кариера" поставя фокус върху уменията, които ще определят пазара на труда
преди 4 години Където е стъпил комуниста Тито, трева не никне. отговор Сигнализирай за неуместен коментар