Борсовите индекси в азиатския и тихоокеанския регион продължиха да вървят надолу за трети пореден ден, като японският Nikkei 225 за малко попадна в територията на мечи пазар, понижавайки се с 20% от най-високото си ниво за тази година.
Причина за това станаха растящите притеснения на инвеститорите, че икономиката ще намали темповете си на ръст през втората половина на годината. Те накараха пазарните участници да продават акции и да обърнат поглед към японската йена, която се повиши до най-високия си курс срещу долара за последните 15 години, предаде Bloomberg.
Регионалният индекс MSCI Asia Pacific, който включва близо 1000 компании от десет азиатски борси, плюс Австралия и Нова Зеландия, заличи 1,3% от стойността си до 117,40 пункта. От началото на тази седмица той е загубил 4,1 на сто, което е най-големият спад от 21 май насам, когато на дневен ред бяха страховете от възможен фалит на Гърция.
Nikkei 255 намали загубата си за днешната сесия до 0,9%, след като по-рано за кратко падна с 20% под най-високата си точка за тази година, отбелязана на 5 април. Според някои анализатори понижението на един индекс с 20% от последния му връх бележи началото на мечи пазар, в който продавачите на акции имат превес над купувачите.
За Nikkei 255 сесията завърши на ниво от 9 212,59 пункта. В Австралия S&P/ASX 200 се понижи с 1,2% до 4 400,90 пункта, след като нивото на безработица в страната се повиши неочаквано от 5,1% през юни до 5,3% през юли. Добрата новина в данните за пазара на труда бе, че икономиката на Австралия е създала 23,5 хил. нови работни места през юли, като броят им расте за пети пореден месец.
Повишението на равнището на безработица при това положение означава, че повече лица са се записали към Бюрата по труда в страната като активно търсещи работа.
Китайският индекс Shanghai Composite се понижи с 1,2% до 2 575,48 пункта, докато в Хонконг Hang Seng намаля с 0,9% до 21 105,71 пункта. В Южна Корея Kospi потъна с 2,1% до 1 721,75 пункта, след като централната банка изрази на свой ред загриженост за състоянието на световната икономика и остави основния си лихвен процент без промяна на ниво от 2,25%.
През юли паричната институция изненадващо увеличи основния си лихвен процент с 25 базисни пункта до 2,25% като първа стъпка за овладяване на инфлационния натиск и растящото банково кредитиране в страната.
В Индия BSE Sensex 30 губи 0,2% до 18 031,29 пункта, след като индустриалното производство нарасна с най-слабия си темп за последните 13 месеца. То се е увеличило със 7,1% на годишна база през юни, след като през май нарасна с 11,3 на сто. Индийската централна банка увеличи основния си лихвен процент с 0,50 процентни пункта до 4,5 на сто в края на юли.
Добивните компании в MSCI Asia Pacific бяха сред най-губещите днес, като акциите им поевтиняха средно с 1,8% заради силното понижение на цените на петрола и металите. Силно пострадаха и технологичните акции заради понижените очаквания на Cisco Systems за продажбите им през текущото тримесечие.


Заведенията с две и повече звезди са длъжни да поддържат ПОС терминали
Морската градина във Варна ще има Алея на туризма
Част от кв. "Левски" осъмна без вода
Няма директна заплаха за България от Иран
Волейболни таланти събраха над 1000 евро за Детската онкология и хематология в „Св. Марина“ във Варна
Китай значително разширява морското си присъствие източно от Тайван
Петролът поскъпва за пети пореден ден след икономическите заплахи на Тръмп
За Иран разривът с ОАЕ може да е по-тежък от всякакви санкции
Южна Корея търси помощ от Китай, докато Тръмп настоява за среща с Ким
Много служители на Фед смятат, че ще има нужда от по-високи лихви
Genesis предизвиква премиум сегмента с най-големия електромобил в Европа
Toyota решава основен проблем на автоматичните скорости
Най-скъпият регистрационен номер украси брутален Tesla Cybertruck
Връщате се от ваканция - проверете тези неща в колата си
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Решават за мярката на 18-годишен след нападението над непалци
На пияно толкова, чистете! Терзиев се ядоса на вандализма, сметката е за софиянци
Атанасов разкри: Ще обявят кандидатурата на Гюров за президент до дни
Анжелик Киджо стана първата черна африканка на Алеята на славата
Йовчев с предупреждение: България трябва да се подготви за възможна атака от Иран